Bērniem līdz 13 gadu vecumam sociālie tīkli varētu būt pieejami tikai ar vecāku atļauju
Foto: Shutterstock

Saistībā ar jauno Eiropas Savienības (ES) personas datu aizsardzības regulu, kas stāsies spēkā 25. maijā, bērniem līdz 13 gadu vecumam sociālie tīkli jau tuvākajā laikā varētu būt pieejami tikai ar vecāku atļauju, pirmdien vēstī LNT rīta ziņu raidījums "900 sekundes".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jaunā regula attieksies uz pilnīgi visiem sociālajiem tīkliem, kas pieejami ES.

"Ir jābūt vecāku piekrišanai," raidījumam teicis portāla "Drošsinternets.lv" pārstāvis Viesturs Šeļmanovs - Plešs. Interneta uzraugu pārstāvis pauda cerību, ka Saeimas deputāti tāpat kā Ministru kabinets apstiprinās 13 gadu slieksni. "No 14 gadu vecuma iestājas kriminālā atbildība, un līdz ar to bērnam jau jāsaprot, ka viņi nav nekādi bērni. Līdz ar to kriminālatbildība tev var būt, bet portālā nedrīkst iet iekšā, tas ir absurds," saka Šeļmanovs - Plešs, runājot par iepriekš publiski izskanējušo 16 gadu slieksni.

Taču vecuma sliekšņa noteikšana ir mazākā problēma. Sarežģītākais ir uzzināt sociālo tīklu lietotāju patieso vecumu un izstrādāt veidu, kā droši saņemt jaunāko lietotāju vecāku atļauju. Tieslietu ministrijā norāda, ka jaunā personas datu aizsardzības regula nenosaka, kā sociālo tīklu administratoriem jeb datu pārziņiem būtu jāpārliecinās par tīklu lietotāju vecumu. "Datu pārziņi ir brīvi paši izlemt, kā viņi to nodrošina, lai tas būtu pārskatāmi un sniegtu pietiekošu pārliecību par to, ka piekrišana dota tiesiski, proti, ja persona jaunāka par noteikto, tad to apstiprinājuši vecāki," raidījumam klāsta ministrijas Nozaru politikas departamenta direktore Olga Zeile, piebilstot, ka sociālo tīklu vadītājiem ir iespēja izvēlēties lētāko un sev ērtāko vecuma apstiprināšanas veidu.

Tikmēr "Draugiem.lv" vadība norāda, ka to, ko nav izdarījuši likumdevēji, tagad jādara viņiem. Uzņēmumam jāiegulda resursi un laiks, lai uzraugi - Datu valsts inspekcija - būtu apmierināti. Jau tagad ir izstrādāti trīs iespējamie vecuma noteikšanas veidi - interneta bankas autentifikācija, e-paraksts vai arī personīga ierašanās ar iesniegumu. "Neviens no tiem nav biznesam draudzīgs un arī lietotājiem nav draudzīgs. Tā kā konkrētu vadlīniju nav, mums atliek minēt. Ceram, ka varbūt radīsies kaut kāds jauns risinājums ārpus šiem trim," saka "Draugiem.lv" direktore Liene Grenevica.

Bērni līdz 13 gadu vecumam ir aptuveni 10% no "Draugiem.lv" lietotājiem. Līdz 25. maijam viņi visi saņems paziņojumu, ka nepieciešama vecāku atļauja, lai varētu turpināt lietot portālu. "Principā bērna profils būs jāsajūdz ar vecāku profilu, un vecākam būs jāapstiprina sava identitāte kādā no šiem trīs veidiem," skaidro portāla pārstāve.

Taču ir vēl virkne neatbildētu jautājumu, piemēram, ko darīt, ja vecākam un bērnam ir atšķirīgs uzvārds, kā rīkoties audžuģimenēs un tamlīdzīgi. Sociālo portālu vadības ir pamatoti nobažījušās, jo sodi par likuma pārkāpumu ir mērāmi desmitos miljonu eiro. Līdz šim ES vecuma slieksnis reģistrējoties bija tikai atsevišķos portālos un drīzāk kā formalitāte, ziņo raidījums.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Draugiem.lv Eiropas Savienība Ministru kabinets Saeima
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form