IZM rosina atteikties no valsts pārbaudes darbiem 9. klašu beidzējiem
Foto: LETA

Uzklausot sabiedrības un ekspertu viedokli, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) otrdien, 28. aprīlī, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē rosinās nerīkot valsts pārbaudes darbus 9. klašu beidzējiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Atteikšanos no 9. klašu eksāmeniem ministrija rosina pēc konsultācijām ar Veselības ministriju, kā arī analizējot IZM, "Edurio" un Valsts izglītības satura centra (VISC) skolēnu aptauju datus un ņemot vērā citu Eiropas Savienības (ES) valstu rīcību centralizēto eksāmenu norisē.

Vienlaikus ministrija norāda, ka tāpat kā vairākumā ES valstu Latvijā notiks eksāmeni 12. klasēm, savukārt 9. klasēm valsts pārbaudes darbus rosina atcelt, izņemot valsts valodas pārbaudījumu mazākumtautību izglītības programmās tiem skolēniem, kuri to vēlēsies kārtot, apliecinot valsts valodas prasmes.

Eksāmenus 9. klasēm nolemts nerīkot vairākās ES valstīs: Beļģijā, Dānijā, Francijā, Maltā, Nīderlandē, Portugālē, Rumānijā, Spānijā, vienlaikus atstājot spēkā 12. klašu eksāmenu norisi. Igaunijā, tāpat kā Latvijā, nebūs 9. klašu noslēguma eksāmenu, toties iestājpārbaudījumi uzņemšanai vidusskolā notiks. Vienlaikus ministrija norāda, ka vismaz piecas ES dalībvalstis 9. klases valsts pārbaudes darbus tomēr nolēmušas rīkot.

"Pārejot uz kompetenču pieeju, svarīgas izglītības procesa sastāvdaļas ir karjeras izglītība un skolēna orientēšana uz viņa spēju attīstību, izvēloties arī vidējo izglītību. Arī Latvijā, uzņemot vidusskolā vai ģimnāzijā ar dibinātāja atļauju mācību iestāde ir tiesīga rīkot iestājpārbaudījumus. Tas būtu svarīgi – pakāpeniski pāriet uz iestājprasībām šajā izglītības posmā," pauda izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska. Viņa arī piebilda, ka Covid-19 slimība šo pāreju nedaudz palēlina, tacu viņa cer, ka skolas izvēlēsies optimālāko 10. klases skolēnu uzņemšanas veidu.

VISC un IZM pauž pārliecību, ka pāreja uz kompetenču pieeju pakāpeniski mazinās nevēlamu attieksmi, ko var novērot šobrīd – ir uztraukums, jo pietrūkst laika gatavoties eksāmenam, nevis pārliecība, ka skolēni ir gatavi savu spēju pārbaudei.

IZM uzsver, ka, ņemot vērā ārkārtējo situāciju, valsts pārbaudījumu un konsultāciju norisei (pirmseksāmenu klātienes konsultācijas) jānotiek, stingri ievērojot Slimību profilakses un kontroles centra un Veselības ministrijas ieteikumus.

Portāls "Delfi" jau ziņoja, ka 12. klases skolēniem eksāmenu sesijas pamattermiņš patlaban tiek plānots no 2. jūnija līdz 7. jūlijam, savukārt tiem skolēniem, kas centralizētos eksāmenus nevarēs nokārtot šajā laikā no 9. jūlija līdz 30. jūlijam tiks dots papildtermiņš.

Savukārt 9. klases skolēniem bija paredzēts kārtot kombinēto eksāmenu, iekļaujot uzdevumus mācībvalodā, matemātikā un Latvijas vēsturē. Plānots, ka valsts pārbaudes darbs rakstiski notiktu 16. un 17. jūnijā.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Ilga Šuplinska IZM Izglītības un zinātnes ministrija Saeima
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form