Foto: Valsts kanceleja
Latvijas Zinātnes padomes direktora amata konkursā uzvarējusi kādreizējā Ventspils augstskolas rektore Gita Rēvalde, portāls "Delfi" uzzināja Valsts kancelejas Komunikācijas departamentā.

Viņas kandidatūru jau apstiprinājusi izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP), bet vēl jāgūst atbalsts arī Ministru kabinetā.

Kā norāda Valsts kancelejā, Rēvalde vairāk nekā 30 gadu laikā guvusi plašu un daudzpusīgu pieredzi zinātnē un augstākās izglītības jomā, tai skaitā arī augstākā līmeņa administratīvajos amatos gan Latvijā, gan ārzemēs.

Karjeru pētniecībā Rēvalde uzsākusi, strādājot Latvijas Universitātē. 1993. gadā viņa stažējoties kļuvusi par pētnieci Maincas Universitātē Vācijā un līdz pat 2019. gadam periodiski stažējusies arī citviet ārzemēs – citās universitātēs Vācijā, Lihtenšteinā, Spānijā un Kazahstānā.

Laikā no 2004. līdz 2014. gadam viņa bijusi arī vadošā pētniece Latvijas Universitātē.

Rēvalde Izglītības un zinātnes ministrijā no 2006. līdz 2007. gadam vadījusi Zinātnes, tehnoloģiju, inovāciju un augstākās izglītības politikas nodaļu, bet pēc tam šajā iestādē piecus gadus bijusi Augstākās izglītības departamenta direktore.

No 2012. gada Rēvalde kā asociētā profesore pievienojusies Rīgas Tehniskās universitātes akadēmiskajam personālam, kur četrus gadus bijusi arī vadošā pētniece un 2018. gadā kļuvusi par profesori.

Laikā no 2012. līdz 2013. gadam Rēvalde bija rektora vietniece Rīgas Tehniskā universitātē un vadījusi Akadēmiskās politikas pētījumu un kvalitātes centru, kā arī no 2013. gada Rēvalde bijusi arī rektore Ventspils Augstskolā, ko vadījusi trīs gadus. Kā liecina aģentūras LETA arhīvs, rektores amatu Rēvalde atstājusi 2016. gadā saistībā ar uzticības zaudēšanu, par ko viņa vairākus gadus tiesājusies.

Šobrīd Rēvalde ir Almatu Enerģētikas un telekomunikāciju universitātes prezidente, izstrādā un īsteno augstskolas stratēģisko vadību un nodrošina starptautisko sadarbību.

Tāpat Rēvalde joprojām pasniedz studiju kursus Rīgas Tehniskajā universitātē.

Paralēli minētajām darbavietām Rēvalde darbojusies kā eksperte dažādās Latvijas un citu valstu zinātnes padomēs, aģentūrās un komisijās, vairākas no tām arī vadījusi.

Šajā laikā sarakstīts ap 120 zinātnisko darbu, kas publicēti 72 starptautiski recenzētos izdevumos, saņemti arī vairāki valsts mēroga apbalvojumi par nozīmīgu ieguldījumu Latvijas augstākās izglītības un zinātnes attīstībā, atzīmē Valsts kancelejā.

Konkursa trešajā atlases kārtā Rēvalde augstā līmenī – vērtējumi "ļoti labi" un "ļoti labi ar iezīmēm no Teicami", apliecinājusi savu stratēģisko redzējumu, pārmaiņu vadīšanas prasmes un orientāciju uz rezultātu sasniegšanu.

Rēvalde Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātē ieguvusi maģistra grādu fizikā. Turpat arī iegūts doktora grāds fizikā, divus gadus stažējoties Maincas Universitātes Fizikas institūtā. Zinātniece pārzina franču valodu, bet teicamā līmenī pārvalda vācu, angļu, krievu valodu.

Aģentūras LETA arhīvs vēsta, ka Rēvalde 2010. gada oktobrī kandidējusi 10. Saeimas vēlēšanās no Zaļo un Zemnieku savienības saraksta un 20111. gadā no šī saraksta kandidējusi 11. Saeimas vēlēšanās. 2017. gada jūnijā viņa kandidējusi Ventspils domes vēlēšanās Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!" – "Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", Partija "Vienotība", Latvijas Reģionu Apvienība sarakstā.

Kā vēstīts iepriekš, atklātais konkurss norisinājās trijās kārtās. Konkursa pirmajā kārtā tika izvērtēti pretendentes iesniegtie dokumenti un atbilstība obligātajām prasībām.

Otrās kārtas laikā atlases komisija uzklausīja pretendentes motivāciju ieņemt šo amatu un atbildes uz 10 jautājumiem par valsts pārvaldes uzbūvi un darbības pamatprincipiem, budžeta plānošanu, administratīvo procesu iestādē un iestādes darbības jomu, kā arī redzējumu par Latvijas Zinātnes padomes kā efektīvas pētniecības institūcijas nostiprināšanos Latvijā, tās prioritātēm un attīstību. Savukārt konkursa trešajā kārtā tika vērtētas pretendentes vadības kompetences.

Konkursa pretendentu vērtēšanas komisiju vadīja Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis, tās sastāvā bija: Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska, Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietnieks, Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktors Dmitrijs Stepanovs, Latvijas Rektoru padomes priekšsēdētāja Rūta Muktupāvela, Latvijas Jauno zinātnieku apvienības biedrs, Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātes Fizikas nodaļas vadītājs, pētnieks Guntars Kitenbergs. Ar padomdevēju tiesībām piedalījās Ekonomikas ministrijas Inovācijas departamenta direktore Elīna Branta un Latvijas Organiskās sintēzes institūta Organiskās ķīmijas laboratorijas vadītājs Pēteris Trapencieris.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!