Foto: DELFI
No ceturtdienas līdz 15. novembrim Latvijā uz četrām nedēļām izsludināta mājsēde jeb stingri iedzīvotāju pārvietošanās ierobežojumi ar mērķi būtiski bremzēt Covid-19 infekcijas izplatību, mazināt slogu veselības aprūpes sistēmai un glābtu pēc iespējas vairāk cilvēku dzīvības, uzsver Valsts kancelejā.

Mājsēdes laikā diennakts tumšajās stundās noteikta komandantstunda, proti no pulksten 20 līdz pulksten 5 visiem iedzīvotājiem jāuzturas savās dzīvesvietās. Ārkārtas nepieciešamības gadījumā, atrodoties ārpus mājas, līdzi būs jāņem iepriekš aizpildīta pašapliecinājuma veidlapa.

Ēdinātāji drīkst strādāt arī komandantstundas laikā, izsniedzot ēdienu piegādātājiem, kas to vēlāk nogādā personām viņu uzturēšanās vietās vai dzīvesvietās. Ēdienu līdzņemšanai arī naktīs varēs izsniegt personām, kuras tobrīd pilda darba pienākumus, piemēram, operatīvo dienestu darbiniekiem vai cilvēkiem, kas dodas no un uz darbu.

Par īpaši stingro Covid-19 ierobežojumu neievērošanu iedzīvotājiem varēs piemērot līdz 2000 eiro lielu sodu, bet juridiskajām personām līdz 5000 eiro ielu sodanaudu.

No 21. oktobra līdz 14. novembrim ir aizliegti visi publiskie un privātie pasākumi, un privāta pulcēšanās būs atļauta vienas mājsaimniecības ietvaros, vienlaikus joprojām būs atļauts apmeklēt vientuļus cilvēkus, lai aprūpētu tos un sniegtu visa veida atbalstu.

Skolēnu rudens brīvlaiks tiks pagarināts par vienu nedēļu līdz 29. oktobrim, bet 1. novembrī skolās klātienē atgriezīsies 1.-3. klašu skolēni, un pārējie turpinās mācības attālināti. Mācības klātienē un interešu izglītība atkal sāksies 15. novembrī, tomēr interešu izglītībā varēs piedalīties tikai ar Covid-19 sertifikātu. Visu mājsēdes laiku pirmsskolas izglītības iestādes būs atvērtas, vienlaikus vecākiem jāapsver epidemioloģiskie riski un jāved bērni uz bērnudārzu tikai absolūtas nepieciešamības gadījumos.

Sabiedriskajā ēdināšanā maltītes būs pieejamas tikai līdzņemšanai un ēdināšanas vietu darba laiks būs no pulksten 6 līdz pulksten 19. Darba laika ierobežojums neattieksies uz piegādēm.

Mājsēdes laikā saimniecisko pakalpojumu un tirdzniecības vietas strādās no pulksten 6 līdz pulksten 19. Būs pieejami tikai būtiskāko preču veikali – pārtikas, aptiekas, optikas, dzīvnieku barības, preses, higiēnas preču, telekomunikācijas, grāmatu, ziedu veikali un degvielas uzpildes stacijas. Distances tirdzniecība būs atļauta ar nosacījumu, ka iegādāto preču izsniegšana notiek ārpus veikala telpām.

Mājsēdes laikā tiks sniegti tikai iedzīvotājiem būtiski nepieciešamie pakalpojumi, piemēram, personu apliecinošo dokumentu izsniegšana vai sociālā aprūpe. Nebūs atļauti ar izklaidi saistīti pakalpojumi, kā arī skaistumkopšanas pakalpojumi.

Apmeklētājiem tiks slēgtas kultūrvietas – muzeji un tiem radniecīgas mākslas un vēstures priekšmetu eksponēšanas vietas, bibliotēkas, arhīvi, kultūras centri, mākslas galerijas, izstāžu zāles, brīvdabas estrādes, teātra ēkas un to ārtelpas, koncertzāles un to ārtelpas, arī vietas, kur tiek organizēti amatiermākslas kolektīvu mēģinājumi.

Visiem strādājošajiem, kuriem vien to pieļauj darba specifika, būs prasība strādāt attālināti, bet klātienē darba vietā varēs atrasties tikai ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu vai negatīvu testu.

Valsts policija kā vadošā ierobežojumu kontrolējošā iestāde kopā ar sadarbības partneriem arī turpmāk ir pilnībā gatava nodrošināt Covid-19 infekcijas ierobežojumu kontroli. Likumsargiem ir sagatavots plāns, un resursi tiek plānoti tā, lai nodrošinātu valdības pieņemto ierobežojumu pietiekamu un atbilstošu uzraudzību. Valsts policija turpinās strādāt pastiprinātā režīmā, kontroles pasākumos iesaistot visas Valsts policijas amatpersonas, tajā skaitā kriminālpolicijas darbiniekus un Valsts policijas koledžas kadetus.

Pastiprināti tiks kontrolēts, lai tiek ievēroti iedzīvotāju pārvietošanās ierobežojumi, kā arī turpināsies ierobežojumu kontrole citās jomās, piemēram, sabiedriskajā transportā, tirdzniecības, skaistumkopšanas, ēdināšanas un pakalpojumu sniegšanas vietās. Tāpat policija turpinās uzraudzīt pulcēšanas un pašizolācijas ierobežojumus. Vienlaikus Valsts policijas resursi un turpmākais darbs tiek plānots tā, lai turpinātu nodrošināt arī savu pamatpienākumu izpildi, ikdienā apkarojot noziedzību, tostarp novērstu un atklātu vakcinācijas sertifikātu viltošanu, kā arī rūpējoties par sabiedrisko kārtību un uzraugot ceļu satiksmi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!