Pirmās 'AstraZeneca' vakcīnas Latvija varētu saņemt februāra pirmajā nedēļā
Foto: EPA/Scanpix/LETA

Pirmās "AstraZeneca" vakcīnu devas Latvija varētu saņemt februāra pirmajā nedēļā, liecina valdības sēdē otrdien, 2. februārī, izskatīšanai iesniegtā prezentācija.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Nacionālā veselības dienesta (NVD) apkopotie dati par potenciālajiem piegāžu datumiem liecina, ka pirmās 13 439 "AstraZeneca" vakcīnu devas Latvija varētu saņemt 9. februārī vai, iespējams, ātrāk, norādīts prezentācijā. Plānots, ka šīs būs pirmās devas priekš vakcinācijas uzsākšanas sociālās aprūpes centros.

Paredzēts, ka otrā "AstraZeneca" vakcīnu piegāde varētu būt pēc aptuveni 12 nedēļām.

Tāpat prezentācijā norādīts, ka vakcīnu izstrādātājs "Moderna" norādījis, ka Eiropas Savienībai plānotais piegāžu apjoms īslaicīgi samazināts par 25%, tāpēc plānoto 4800 devu vietā Latvija varētu saņemt 3600 vakcīnas devas.

"Moderna" vakcīnu piegāde varētu notikt 11. vai 12. februārī, norādīts prezentācijā.

Puse no šīm vakcīnām jeb 1800 paredzētas pirmajām potēm, bet otra puse uzglabāšanai otrās devas saņemšanai. Plānots, ka šīs vakcīnas paredzētas veselības aprūpes sistēmas darbiniekiem, iespējams, arī farmaceitiem, rakstīts prezentācijā.

Kā liecina šobrīd pieejamā informācija, nākamā "AstraZeneca" vakcīnu piegāde plānota 19. februārī. Pēc 20 738 vakcīnu devu saņemšanas varētu tikt uzsākta trešā vakcinācijas fāze.

Februāra pēdējā nedēļā, sākot no 22. februāra, Latvija varētu saņemt 15 600 "Moderna" vakcīnas, kā arī vēl februāra beigās – 38 697 "AstraZeneca" vakcīnu devas.

Jāpiemin, ka neviena no šīm plānotajām piegādēm vēl nav konkrēti apstiprināta.

Tāpat valdībā izskatītajā prezentācijā norādīts, ka "AstraZeneca" vakcīnām ir ražošanas defekti, kuri varētu ietekmēt pirmajā ceturksnī plānotās piegādes.

Ziņots, ka Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) 21. decembrī paziņoja, ka apstiprinājusi farmācijas uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās Covid-19 vakcīnas izmantošanu Eiropas Savienībā (ES). 26. decembrī Latvija saņēma pirmo kravu ar farmācijas uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās vakcīnas devām.

28. decembrī Latvijā sākta vakcinācija pret Covid-19, kā pirmajiem to saņemot veselības aprūpes darbiniekiem, kuri strādā ar Covid-19 pacientiem slimnīcās, kā arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbiniekiem.

6. janvārī EZA apstiprināja "Moderna" vakcīnu. ASV kompānijas "Moderna" izstrādātā vakcīna izmēģinājumos parādīja 94,1% iedarbīgumu. 12. janvārī, Latvijā ir saņēma šīs vakcīnas pirmo kravu ar 1200 vakcīnām.

29. janvārī EZA apstiprināja arī "AstraZeneca" vakcīnu. Jāatgādina, ka Latvijas Covid-19 vakcinācijas plāna īstenošana pamatā tika saistīta tieši ar "AstraZeneca" vakcīnām.

Kopumā plānots saņemt 1 271 870 "AstraZeneca" vakcīnas devas, ar kurām varētu vakcinēt 635 935 cilvēkus. Tas bija lielākais plānotais vakcinējamo cilvēku skaits ar konkrētu vakcīnu, līdz Latvija nepieteicās vēl papildu "Pfizer" vakcīnu piegādēm.

Sākotnējās "Pfizer" vakcīnu rezervācijas paredzēja, ka Latvijā ar šo vakcīnu kopā tiks vakcinēti 297 620 cilvēku, bet, saņemot vēl 795 480 devas, šis skaitlis varētu sasniegt 695 360 cilvēkus.

Salīdzinājumam, saskaitot kopā gan sākotnēji pieteiktās, gan papildu pieteiktās "Moderna" vakcīnas devas, ar šo vakcīnu varētu tikt vakcinēti 273 459 cilvēki.

Pirmās "AstraZeneca" vakcīnas Latvija varētu saņemt februārī.

Covid-19 vakcīnas tiks apmaksātas no valsts budžeta. Veselības ministrijas stratēģija paredz, ka Latvijā vakcinācija notiks pakāpeniski. Vispirms vakcinēs medicīnas darbiniekus, savukārt pēc tam sociālās aprūpes centru klientus un darbiniekus, tiem sekos citi cilvēki, kuri ir riska grupās.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Vakcinācija pret Covid-19 Ministru kabinets NVD Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form