Ušakova dienas Rīgas mēra amatā ir skaitītas, pārliecināts Pabriks
Foto: LETA

Saeimas deputāti būtu gatavi atbalstīt Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"–"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (NA) kongresā izteikto iniciatīvu pieņemt likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu, ja likumprojektam būs tiesisks pamatojums.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jaunās konservatīvās partijas (JKP) deputāts Jānis Bordāns pauda viedokli, ka šajā situācijā vispirms jāskatās uz politisko partiju "Saskaņa" (S) un "Gods kalpot Rīgai" (GKR) atbildību par Rīgas domē paveikto.

"Viņi ir vadījuši Rīgas domi vairāk nekā astoņus gadus, tajā pašā laikā neļaujot iesaistīties opozīcijas partijām Rīgas pilsētas pārvaldē. Es pilnībā izslēdzu subjektīvu domu, ka Nils Ušakovs (S) ar Andri Ameriku (GKR) varētu nebūt atbildīgi par to, kas notiek SIA "Rīgas satiksmē" (RS)," norādīja Bordāns.

Pēc Bordāna teiktā, laikā, kad pats bija Rīgas domes deputāts, opozīcija aicināja RS valdes priekšsēdētāju Leonu Bemhenu nākt uz Rīgas domi un sniegt atskaiti.

"Ušakovs vienmēr viņu piesedza, norādot, ka viņam nav jānāk uz domi. Tāpēc mēs Bemhena kungu nekad neredzējām, kad tika aicināts," uzsvēra deputāts.

Vienlaikus viņš pauda uzskatu, ka, ja Ušakovs nav zinājis par notiekošo RS, tad "viņš ir novēlis atbildību, izlicies un nav rīkojies kā saimnieks". "Savukārt, ja viņš zināja, un nav ziņojis mums, tad Ušakovs ir līdzdalībnieks pārkāpumos," norādīja Bordāns.

Politiskās partijas "Attīstībai/Par!" (AP) deputāts Artis Pabriks norādīja, ka Ušakovs atrodas "uz ļoti plāna ledus un viņa dienas kā Rīgas mēram ir skaitītas".

"Turpinot attīstīties korupcijas skandālam, nevar izslēgt, ka, vai nu ministram vai Saeimai vajadzēs lemt, kā mainīt politisko situāciju Rīgā, ja pati dome un mērs to nesapratīs," teica Pabriks.

Pēc Pabrika teiktā, vēl nav zināms, vai dome tiks atlaista vai Ušakovs pats atkāpsies.

"Jāskatās no likumiskiem aspektiem, kas būtu pareizā procedūra, ja Rīgas mērs neuzņemsies pats atbildību atkāpties no amata," teica Pabriks.

Tāpat Pabriks norādīja, ka nekādus lēmumus nevar pieņemt, kamēr nav izstrādāts pats likumprojekts un izskatīts tiesiskais pamatojums.

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputāts Armands Krauze atzīmēja, ka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Kasparam Gerhardam (NA) jāvadās atbilstoši Latvijas likumiem.

"Tas nevar būt politisks vai emocionāls jautājums, jo jāņem vērā, ka tas no NA bija politisks aicinājums, tāpēc likumprojektā ir jāsagatavo likumiskā bāze – jebkuram lēmumam jābūt tiesiskam," skaidroja Krauze.

Jautāts, vai ZZS deputāti būtu gatavi Saeimā atbalstīt šādu likumprojektu, viņš uzsvēra, ka, ja likumprojekts būs tiesisks, tad ZZS rīkosies atbilstoši.

"Atbildība ir jāuzņemas, un tiem, kas ir iesaistīti korupcijā, ir jāsaņem sods. Es nedomāju, ka Saeima varētu nobalsot pret tiesisku lēmumu, kas ir ar mērķi apturēt korupciju," atzina Krauze.

Partijas "Jaunā vienotība (JV) deputāts Arvils Ašeradens atgādināja, ka "Vienotības" frakcija Rīgas domē pastāvīgi ir norādījusi uz būtiskām nepilnībām, tai skaitā aizdomām par sistēmisku korupciju Rīgas domes vadības darbā.

Viņaprāt, jaunākie notikumi saistībā ar RS nepārprotami norāda, ka Ušakovs, kurš ir RS akciju turētājs, pieļaujot sistēmisku korupciju, nav rīkojies kā "rūpīgs saimnieks".

""Jaunā vienotība" uzskata, ka situācija ir sasniegusi kritisku robežu un ir jābūt rīcībai, proti, Ušakovam un viņam paklausīgajam Rīgas domes vairākumam būtu jāuzņemas politiskā atbildība. Ja viņš joprojām to nav gatavs darīt, jābūt rīcībai no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM)," sacīja Ašeradens.

Viņš papildināja, ka par Gerharda virzīto priekšlikumu, ja tāds tiks sagatavots un piedāvāts koalīcijas partneriem, lems valdes sēdē pirmdien.

Savukārt partijas "Saskaņa" Saeimas deputāts Ivars Zariņš sacīja, ka partijas frakcija vēl nav lēmusi par šo jautājumu, tāpēc komentāru patlaban nesniegs.

Partijas "KPV LV" Saeimas frakcija būtu gatava atbalstīt šādu likumprojektu, ja tas būs juridiski pamatots, apliecināja politiskā spēka līderis Artuss Kaimiņš. Viņš norādīja, ka šajā gadījumā ir runa ne tikai par kriminālo, bet arī par politisko un morālo atbildību.

Kaimiņš arī informēja, ka Publisko izdevumu un revīzijas komisijas priekšsēdētājs Kaspars Ģirģens (KPV LV) uz komisijas sēdi trešdien, 19. decembrī, ir "izsaucis" Rīgas domes pārstāvjus, lai viņi sniedz informāciju par veiktajiem korupcijas novēršanas pasākumiem un to rezultātiem.

Ziņots, ka sestdien NA kongress pieņēma aicinājumu apvienību pārstāvošajam vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Gerhardam nākamnedēļ virzīt valdībā likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu.

Rosinājumu balsot par šādu uzdevumu ministram izteica kādreizējais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Einārs Cilinskis (NA), norādot, ka, lai būtu iespējams atvēlēt pienācīgus līdzekļus inovācijām un sociālajai sfērā, ir jātiek galā ar korupciju. Saistībā ar pašlaik aktuālajiem notikumiem Rīgas domē un "Rīgas satiksmē" arī Mūrniece norādīja, ka korupcija visvairāk traucē dzīvot labāk, bagātāk un ar lielāku pārliecību par rītdienu.

Gerhards pēc kongresa gan nesolīja, ka izpildīs partijas aicinājumu, tomēr Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) turpina izvērtēt situāciju. "Varu apsolīt, ka es kā ministrs rīkošos tiesiski – prettiesiskus lēmumus nepieņemšu," teica ministrs.

Gerhards norādīja, ka šonedēļ Rīgā notikušās aizturēšanas "Rīgas satiksmes" korupcijas lietā sabiedrībā izraisījušas ļoti lielu negatīvu rezonansi. Tas noticis saistībā ar procesiem, par kuriem ticis ilgi runāts, bet līdz šim uz tiem nebija sekojusi tik asa rīcība. VARAM speciālisti pašlaik jau strādā pie tā, kāda varētu būt tiesiskā rīcība konkrētajā gadījumā, norādīja Gerhards.

"Ja mēs gribam dzīvot tiesiskā valstī, jābūt tiesiskam ietvaram un nevar tikt pieņemti prettiesiski lēmumi, kas pēc tam varētu tikt vai nu atcelti tiesās vai zaudēt spēku, kā rezultātā mēs vēl vairāk iedragātu ticamību tiesiskajiem procesiem Latvijā," pauda Gerhards.

Ministrija jau vairākus gadus vērtē Rīgas domes darbību, par dažādiem jautājumiem vēršoties Ģenerālprokuratūrā un Valsts kontrolē, atgādināja ministrs. Politiķis norādīja, ka divas reizes ir atcelti Rīgas domes saistošie noteikumi, tāpat divas reizes VARAM ir vērsusies Satversmes tiesā.

Jau ziņots, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) ir sākts kriminālprocess par amatpersonu kukuļošanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu saistībā ar trim pašvaldības uzņēmuma SIA "Rīgas satiksme" (RS) veiktajiem iepirkumiem.

No KNAB skaidrotā izriet, ka kriminālprocess sākts par to, ka Čehijas un Polijas uzņēmumu pārstāvji, vienojoties ar Rīgas domes un RS atbildīgajām amatpersonām, kā arī ar RS saistītā uzņēmuma pārstāvjiem, noziedzīgo darbību īstenošanai piesaistīja fizisku personu un ar viņu saistītas personas. Šīs personas nodarbojās ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un nodrošināja finanšu plūsmu, piesaistot gan reāli darbojošos, gan arī fiktīvus uzņēmumus, tādējādi nodrošinot kukuļu maksāšanu Rīgas domes un RS atbildīgām amatpersonām saistībā ar augstākminētajiem trim iepirkumiem.

KNAB arī norādīja, ka biroja sāktajā kriminālprocesā kukuļu summas veido procenti no kopējās noslēgtā līguma summas. Darbs, lai precizētu kukuļa summas KNAB kriminālprocesā, turpinās.

Vēstīts, ka KNAB izmeklētajā lietā par RS iepirkumiem tiesa drošības līdzekli apcietinājumu piemērojusi sešām no septiņām aizturētajām personām - RS valdes priekšsēdētājam Leonam Bemhenam, RS infrastruktūras uzturēšanas un attīstības departamenta direktoram Igoram Volkinšteinam, Čehijas uzņēmuma "Škoda Transportation" amatpersonai Vladislavam Kozakam, citos kriminālprocesos figurējošajam uzņēmējam Mārim Martinsonam, Rīgas domes valdošās partijas "Golds kalpot Rīgai" biedram uzņēmējam Aleksandram Krjačekam un uzņēmējam Edgaram Teterovskim. Savukārt Teterovska dzīvesbiedrei un Kozaka savulaik vadītā, nu jau likvidētā uzņēmuma "Tram Servis Riga" valdes loceklei Elīnai Kokinai piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

13. Saeima Armands Krauze Arvils Ašeradens Jānis Bordāns KNAB Nils Ušakovs Rīgas dome Rīgas satiksme Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form