Foto: Shutterstock

Visiem zināms, ka Lieldienu kaujās starp uzvarētājām būs tādas olas, kas novārītas viscietāk un ir ar visstingrāko čaumalu. Kas jāņem vērā olu vārīšanas laikā, kādas olas labāk izmantot un kādam jābūt ūdenim?

Izrādās, ieradums olas likt katliņā uzreiz ar ūdeni, kamēr tas vēl ir auksts, ir iemesls tam, kāpēc pēc tam tās ir tik grūti nolobīt. Kā norāda Cook's Illustrated eksperti, lai gan šādā veidā vārot olas dzeltenums būs mīkstāks un gardāks, čaumalas nolobīšana tomēr sagādās problēmas.

Vislabākās olas vārīšanai būs tādas, kas ir vismaz dažas dienas līdz nedēļu vecas. Tas tāpēc, ka vecāko olu proteīni nepiesaistās tās membrānai, kas ir pie čaumalas. Tieši membrāna (baltā, matētā plēvīte) ir tā, kas ietekmē to, cik viegli varēs nolobīt olu.

Pirms vārīšanas olas kādu laiku vēlams noturēt istabas temperatūrā, lai olas, ieliekot karstajā ūdenī, nesaplaisātu. Ūdeni uzvāra, pievieno tam sāli un mazliet etiķa, lai, gadījumā, ja olas sasprāgst, baltums sastingtu un neizplestos. Olas liek katliņā un vāra 10-13 minūtes, atkarībā no tā, vai olas gribas cietas vai ļoti cietas. Šajā gadījumā tas, ka olas tiek ieliktas verdošā ūdenī, nodrošinās to, ka čaumalu būs krietni vieglāk nolobīt un tā nonāks nost vienmērīgi.

Svarīgi pēc novārīšanas olas ielikt 10-15 minūtes ledusaukstā ūdenī. Lieldienu olas var atstāt, piemēram, sīpolu novārījumā, lai tās būtu košākas, un pēc tam noturēt aukstā ūdenī. Tās atdzisīs, baltums nebūs mīksts, bet čaumala lobīsies nost no olas viegli. Ja olas nav paredzētas tūlītējai ēšanai, tad tās glabā noslēgtā traukā ledusskapī, jo olas čaumala laiž cauri gaisu un mēdz "uzsūkt" ledusskapja smaržas, kas nāk no citiem tajā glabātajiem produktiem. Vārītās olas šādā veidā var glabāt aptuveni nedēļu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!