Foto: LETA

Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās Latvijā pārliecinoši ir uzvarējusi partija "Vienotība", liecina "Latvijas faktu" sadarbībā ar Latvijas Televīziju veiktās vēlētāju aptaujas pie balsošanas iecirkņiem rezultātiem.

Atbilstoši vēlētāju aptaujas datiem par "Vienotību" nobalsojuši 31,2% aptaujāto vēlētāju, par "Saskaņu" - 13,1%, par "Visu Latvijai"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) - 11,7%, par Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) - 6,2%, par Latvijas Krievu savienību (LKS) - 5,5%, par "Alternative" - 3%, par "Latvijas attīstībai" - 2,4%, par Latvijas Reģionu apvienību - 1,8%, par Latvijas sociālistisko partiju - 1,4%, bet par pārējām partijām - mazāk nekā 1% aptaujāto balsotāju.

Šāda balsu sadalījuma gadījumā "Vienotība" varētu iegūt četrus no astoņiem Latvijai atvēlētajiem EP deputātu mandātiem, bet "Saskaņa", VL-TB/LNNK, ZZS un Tatjanas Ždanokas vadītā LKS iegūtu pa vienam mandātam, tomēr ir sīva cīņa par to, vai "Vienotība" iegūs četras vietas, vai tomēr "Saskaņa" iegūs divas vietas, bet "Vienotībai" paliks trīs mandāti.

Kopumā tikuši aptaujāti 14 710 vēlētāji, bet atteikušies atbildēt 21,9% aptaujāto balsotāju.

EP vēlēšanām Latvijā bija reģistrēti 14 partiju un partiju apvienību deputātu kandidātu saraksti, kuros kopā iekļauti 170 deputātu kandidāti. Tādējādi uz vienu no astoņām Latvijas EP deputātu vietām pretendēja vidēji 21 deputātu kandidāts.

EP vēlēšanās Latvija ir viens vēlēšanu apgabals, no kura jāievēl astoņi deputāti. Visās ES dalībvalstīs kopā EP jāievēl 751 deputāts.

Latvijā iepriekšējā balsošana EP vēlēšanās sākās jau no 21.maija, tomēr, kā liecina Centrālās vēlēšanu komisijas informācija, līdz šodienas plkst.16 nobalsojuši tikai 23,67% no kopumā 1,47 miljoniem balsstiesīgo pilsoņu.

Valsts policija šodien norādīja, ka Eiropas Parlamenta vēlēšanas Latvijā aizrit mierīgi, un arī vienīgajam ziņojumam par balsu pirkšanu policija nav guvusi apstiprinājumu. Nekādi incidenti nav konstatēti, izņemot vienu nelikumīgas aģitācijas gadījumu Alūksnē, kur vietējā veikalā konstatēts kādas partijas reklāmas plakāts. Plakāts aizvākts, bet par gadījumu sākta administratīvā lietvedība.

Iepriekšējās Eiropas Parlamenta vēlēšanas notika 2009.gada 6.jūnijā vienlaikus ar pašvaldību vēlēšanām. Līdzšinējā sasaukumā Latviju EP pārstāvēja Sandra Kalniete un Inese Vaidere no "Pilsoniskās savienības" (PS), Alfrēds Rubiks no "Saskaņas centra"un Saeimas deputāts Aleksandrs Mirskis, kā arī "Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā" (PCTVL) pārstāve Tatjana Ždanoka, bijušais Ministru prezidents Ivars Godmanis LPP/LC, Roberts Zīle no apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK (TB/LNNK), un "Jaunā laika" pārstāvis Krišjānis Kariņš.

2009.gadā Eiropas Parlamenta vēlēšanās Latvijā tika reģistrēti un vēlētāju sarakstos iekļauti 1 484 717 Latvijas un Eiropas Savienības dalībvalstīs balsstiesīgie pilsoņi, no kuriem vēlēšanās piedalījās 797 219 jeb 53,7% vēlētāju.

Eiropas Parlamenta vēlēšanās bija reģistrēti 186 deputātu kandidāti no 17 partiju un partiju apvienību deputātu kandidātu sarakstiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!