Foto: LETA

Saeima ceturtdien, 9. decembrī, Satversmes tiesas (ST) tiesneša amatā iecēla Valsts prezidenta Egila Levita padomnieci Irēnu Kucinu.

Kucinu ST tiesneša amatā atbalstīja 71 deputāts, pret balsoja viens, bet nebalsoja – 21 deputāts.

Parlamenta debatēs atbalstu Kucinas iecelšanai amatā pauda arī opozīcijas deputāti, kuru vērtējumā ST tiesneša amata kandidāte ir profesionāle un šim amatam piemērota. Vienlaikus visi opozīcijas deputāti kritizēja Valsts prezidenta iesaistīšanos, virzot Kucinas kandidatūru ST tiesneses amatam.

Opozīcijas deputāts Viktors Valainis (ZZS) stāstīja, ka "Zaļo un zemnieku savienības" frakcija trešdien tikās ar Kucinu. "Viņa atstāja ļoti augsti kvalificēta speciālista iespaidu. Iepazīstoties ar viņas dzīves gājumu, ir skaidrs, ka Kucinai ir visas priekšrocības kļūt par labu ST tienesi, par ko nevienam nebūtu kauns," klāstīja deputāts, piebilstot, ka viņš atbalsta Kucinas apstiprināšanu ST tiesneses amatā.

Tajā pašā laikā Valainis kritizēja procesu, kādā Kucina tika izraudzīta amatam, jo tas neesot atbildis labas pārvaldības principiem un nav bijis caurredzams. Pēc viņa domām, Valsts prezidents rīkojās neētiski, zvanot deputātiem un lobējot Kucinas kandidatūru, tādējādi izdarot spiedienu uz deputātiem.

Arī opozīcijas deputāte Ramona Petraviča (Neatkarīgie) informēja, ka viņas pārstāvētā frakcija ir tikusies ar Kucinu, frakcijai gūstot pārliecību, ka Kucina ir atbilstoša ST tiesneša amata kandidāte. Arī Petraviča kritizēja veidu, kāda Levits iesaistījās ST tiesneša jautājuma risināšanā.

Opozīcijas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis atzina, ka neesot šaubu par Kucinas atbilstību ST tiesneša amatam, ko apliecina viņas izglītība un profesionālās gaitas. "Incidents [kad prezidents iesaistījās Kucinas virzīšanā] ir atstājis zināmu ēnu uz šo procesu. Daudzi domāja, ka pēc kaut kā šāda pretendente noņems savu kandidatūru. Tas, ka Kucina to neizdarīja, liecina par spēcīgu mugurkaulu, kas noderēs darbā ST," secināja Dombrovskis.

Opozīcijas deputāts Aldis Gobzems atzina, ka viņš nevar atbalstīt Kucinas apstiprināšanu ST tiesneses amatā viena iemesla dēļ, proti, "prezidents nebauda lielākās sabiedrības daļas uzticību".

Ministru kabinets jau šā gada augustā atbalstīja Tieslietu ministrijas priekšlikumu ST tiesneša amatam virzīt Kucinu.

Saeima par Kucinas apstiprināšanu ST tiesneses amatā bija plānojusi lemt šā gada septembrī, tomēr šis jautājums netika iekļauts parlamenta dienaskārtībā, jo, kā vēstīja Latvijas Televīzija, Valsts prezidents telefonsarunās ar "Attīstībai/Par!" deputātēm esot licis nokārtot frakcijas atbalstu Kucinas ievēlēšanai par ST tiesnesi.

Tieslietu ministrijā iepriekš norādīja, ka tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) Kucinu vērtēšanai valdībā ST tiesneša amatam virzīja viņas līdzšinējās profesionālās un akadēmiskās pieredzes un kompetences tiesību politikas jautājumos dēļ, kā arī vadošo amatu valsts pārvaldes institūcijās dēļ.

ST tiesneša amata kandidāte ir pildījusi Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietnieces tiesu jautājumos amata pienākumus un nodrošinājusi Latvijas pārstāvību Eiropas Savienības tiesā. Kopš 2016. gada Kucina ir Eiropas Tiesību akadēmijas Pilnvaroto padomes locekle. Izvērtējot līdzšinējo Kucinas darba pieredzi, zināšanas un sadarbības prasmes, Bordāns uzskata, ka viņa ir vispiemērotākais kandidāts, lai pildītu ST tiesneša amata pienākumus.

Kucina absolvējusi Latvijas Universitātes Juridisko fakultāti, kur 2011. gadā ieguvusi arī doktora grādu starptautiskajās tiesībās, savukārt 2016. gadā ievēlēta par Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes asociēto profesori. Kucina ir daudzu publikāciju un pētījumu autore, piedalījusies starptautiskajās zinātniskajās konferencēs, lasot referātus un publiskojot savu pētījumu rezultātus.

Jauns kandidāts ST tiesneša amatam tiek virzīts, jo līdzšinējās ST tiesneses Sanitas Osipovas amata pilnvaras beidzās 16. augustā.

Tiesības nominēt un virzīt apstiprināšanai ST kandidātu atbilstoši Ministru kabineta noteiktajai kompetencei ir Ministru prezidenta biedram, tieslietu ministram, ņemot vērā Ministru prezidenta rezolūciju par ST tiesneša amata kandidāta izvirzīšanu.

Satversmes tiesas likums paredz, ka par ST tiesnesi var apstiprināt Latvijas pilsoni, kuram ir augstākā juridiskā izglītība, vismaz desmit gadus ilgs darba stāžs juridiskajā specialitātē vai zinātniski pedagoģiskajā darbā un kurš sasniedzis 40 gadu vecumu. Turklāt viena un tā pati persona nevar ieņemt ST tiesneša amatu ilgāk par desmit gadiem pēc kārtas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!