Foto: DELFI
Rīgas dome piektdien sasaukusi ārkārtas sēdi, lai lemtu par pieminekļa Uzvaras parkā nākotni, liecina domes darba kārtība. Sēdei tiešraidē bija iespējams sekot arī portālā "Delfi".

Izskatīšanai sēdē bija pieteikts viens jautājums – par objekta "Piemineklis Padomju armijas karavīriem – Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem" demontāžu.

Sēdes sākumā gan uzreiz tika pieteikts 10 minūšu tehnisks pārtraukums, jo ne visi "Saskaņas" deputāti tehnisku iemeslu dēļ varēja pievienoties sēdei. Pārtraukums izsludināts pēc partijas frakcijas vadītāja Konstantīna Čekušina lūguma.

Pēc īsa brīža tika izsludināts vēl viens 10 minūšu pārtraukums, jo deputāts Jakovs Pliners (LKS) vēlējās pārbaudīt, vai patiešām Saeimas ceturtdien pieņemtās izmaiņas likumos, kas ļauj nojaukt pieminekli.

Kā vēsta aģentūra LETA, sagatavotais Rīgas domes lēmumprojekts paredz uzdot "Rīgas pieminekļu aģentūrai" veikt nepieciešamās darbības, "lai nodrošinātu objekta "Piemineklis Padomju armijas karavīriem – Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem" demontāžu".

Tāpat lēmumprojekts paredz uzdot Rīgas domes Pilsētas attīstības departamentam, Rīgas domes Īpašuma departamentam un Rīgas pašvaldības policijai sniegt "Rīgas pieminekļu aģentūrai" nepieciešamo atbalstu lēmuma izpildes nodrošināšanai.

Kā ziņots, ceturtdien Rīgas dome apliecināja, ka jau tuvākajā laikā ir gatava pieņemt politisku lēmumu par pieminekļa Uzvaras parkā nākotni.

Ceturtdien, 68 deputātiem balsojot "par" un 18 balsojot "pret", Saeima ceturtdien, 12. maijā, atbalstīja Ārlietu komisijas izstrādāto juridisko risinājumu, kādā veidā būs iespējams nojaukt pieminekli Uzvaras parkā, Pārdaugavā. Līdz šim gan izskanējis, ka pieminekļa nojaukšanai būtu nepieciešams ne vien parlamenta, bet arī Rīgas domes lēmums. Tāpat aizvien aktuāli jautājumi par konkrēto procedūru, kā piemineklis tiktu nojaukts.

Rīgas mēra padomnieks komunikācijas jautājumos Aleksis Zoldners portālam "Delfi" pieļāva, ka konkrētā procedūra ar precīziem laika termiņiem varētu izkristalizēties pavisam drīz.

Pēc viņa paustā, daudz kas būs atkarīgs no tā, vai Saeima būs gatava pieņemt arī atsevišķu likumu par to, kā paātrināt šo procedūru.

Paralēli 11. maija pievakarē "Ziedot.lv" platformā tika sākta ziedojumu vākšana Pārdaugavā, Uzvaras parkā, esošā pieminekļa nojaukšanai.

Domē, atbildot uz jautājumu, kā šie līdzekļi tiktu izmantoti un vai ar tiem būtu iespējams paātrināt nojaukšanas procesu, norāda, ka šobrīd par savākto līdzekļu izlietojumu pašvaldībā vēl nav lemts un tie arī vēl nav nonākuši pašvaldības rīcībā.

Taujāti, vai ziedojumi dos iespēju domei izvairīties no iepirkuma izsludināšanas procedūras, Komunikācijas nodaļā atzīmē, ka pašvaldība var rīkoties tikai valstī spēkā esošo regulējošo normatīvu ietvaros, tādēļ sadarbībā ar Saeimu un valdību tiks meklēti ceļi, kā šajā gadījumā procedūras paātrināt.

Jau ziņots, ka Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks trešdien izdevis rīkojumu, ar kuru līdz 31. augustam liegta piekļuve Uzvaras parkā esošajam piemiņas kompleksam.

Lēmumā norādīts, ka VP ir valsts pārvaldes iestāde, kuras funkcija ir aizsargāt personas un sabiedrību no publiskās drošības un kārtības apdraudējumiem.

Portāls "Delfi" jau vēstīja, ka arī otrdien, 10. maijā, pie pieminekļa Pārdaugavā cilvēki devās nolikt ziedus. Iepriekšējā dienā noliktie ziedi bija jau novākti.

Cilvēki pulcējās, skandēja padomju dziesmas, taču vakarā ap pulksten 22.30 policijas Speciālo uzdevumu bataljonam izdevies izklīdināt sanākušos.

Par notikušo premjers Krišjānis Kariņš (JV) pieprasījis iekšlietu ministres Marijas Golubevas (AP) paskaidrojumus. Golubeva gan trešdienas rītā paziņojusi, ka demisionēt negrasās. Vienlaikus viņa atzina, ka Valsts policijas reakcija uz notiekošo otrdien Pārdaugavas pieminekļa pakājē varēja būt ātrāka.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!