Foto: Shutterstock
Svētdien, 29. oktobrī, pulksten 4 Latvija pārgājusi uz ziemas laiku.

Laika maiņa notika 29. oktobrī pulksten 4 jeb naktī no sestdienas uz svētdienu, liecina Ekonomikas ministrijas (EM) publiskotā informācija.

Savukārt pāreja uz vasaras laiku atkal notiks 2024. gada 31. martā.

EM informēja, ka Eiropas Savienības (ES) līmenī vienots redzējums par jauniem nosacījumiem attiecībā uz laika maiņu divas reizes gadā nav vēl panākts, tāpēc joprojām ir spēkā iepriekš apstiprinātā kārtība – vasaras laiks Latvijā ir spēkā no marta pēdējās svētdienas līdz oktobra pēdējai svētdienai.

Pāreju uz vasaras laiku un atpakaļ Latvijā nosaka 2010. gada 26. oktobra Ministru kabineta noteikumi "Par pāreju uz vasaras laiku". Noteikumos minēts, ka Latvijā pāreja uz vasaras laiku notiek šādā kārtībā: marta pēdējā svētdienā pulksten 3, pulksteņa rādītājus pagriež par vienu stundu uz priekšu, un attiecīgi oktobra pēdējā svētdienā pulksten 4 – vienu stundu atpakaļ.

Savukārt ES ietvaros pāreju uz vasaras laiku nosaka Eiropas Parlamenta un Padomes 2001. gada 19. janvāra direktīva par noteikumiem attiecībā uz vasaras laiku. Direktīva nosaka vasaras laika sākumu un beigas vienoti visām ES dalībvalstīm.

Vasaras laiks Latvijā pirmo reizi tika ieviests 1981. gadā. Sākot no 1997. gada, vasaras laiks ir spēkā no marta pēdējās svētdienas līdz oktobra pēdējai svētdienai.

2018. gadā Eiropā aktualizējās jautājums par nepieciešamību pārskatīt pašreizējo pulksteņa pārregulēšanas kārtību. Tāpēc Eiropas Komisija (EK) veica ES dalībvalstu iedzīvotāju aptauju, kurā lielākā daļa aptaujāto pauda viedokli, ka pastāvošā kārtība būtu atceļama.

Līdz ar to 2018. gada 12. septembrī EK iepazīstināja ES dalībvalstis ar jaunas direktīvas projektu, rosinot pārtraukt sezonālo laika maiņu visā ES. Diskusijas par priekšlikumu ES turpinās un gala lēmums vēl nav pieņemts. EM piebilda, ka patlaban nav indikāciju par iespējamo apstiprināšanas laiku.

Latvijas valdība lēmusi, ka Latvija kopumā atbalsta atteikšanos no sezonālās laika maiņas, un pēc jaunās direktīvas pieņemšanas gatava pāriet uz vasaras laiku (GMT+3) un tajā palikt pastāvīgi. Taču šobrīd EK aktīvas diskusijas par šo jautājumu ir pārtrauktas citu prioritāšu dēļ.


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!