Foto: AP/Scanpix/LETA

Krievijas prezidents Vladimirs Putins atbrīvojis no amata Federālā drošības dienesta (FDD) direktora pirmo vietnieku Sergeju Smirnovu, atsaucoties uz saviem avotiem, ziņo portāls RBK.

Armijas ģenerālis Smirnovs FDD kontrolējis svarīgāko nodaļu darbu: militārās pretizlūkošanas departamentu, ekonomiskās drošības dienestu un konstitucionālās kārtības aizsardzības dienestu. Direktora pirmā vietnieka amatā viņš iecelts 2003. gada jūnijā.

16. oktobrī britu laikraksts "The Guardian" rakstīja par Smirnova iespējamo saistību ar uzbrukumu opozīcijas politiķim Aleksejam Navaļnijam, kuram tomēr izdevās izdzīvot pēc uzbrukuma ar kaujas indi "Novičok".

RBK avots gan apgalvo, ka Smirnova atbrīvošanas iemesls ir nevis kāds skandāls, bet 70 gadu vecuma sasniegšana.

Jau vēstīts, ka saistībā ar Navaļnija noindēšanas mēģinājumu ES un Lielbritānija vērsusi sankcijas pret sešām augstām Krievijas amatpersonām, tostarp FDD direktoru Aleksandru Bortņikovu un prezidenta administrācijas vadītāja pirmao vietnieku Sergeju Kirijenko.

Pats Navaļnijs pēc izrakstīšanas no slimnīcas Vācijā paziņoja, ka aiz viņa indēšanas stāv personīgi Putins.

44 gadus vecais Navaļnijs ar saindēšanās pazīmēm tika hospitalizēts 20. augustā. 22. augustā komā esošais politiķis tika nogādāts uz "Charite" slimnīcu Berlīnē. 24. augustā slimnīcas ārsti apstiprināja, ka politiķis ir saindēts ar holinesterāzes inhibitoriem, kas ir "Novičok" tipa vielu sastāvā. Savukārt trešdien, 2. septembrī, Vācijas valdība apstiprināja, ka opozicionārs saindēts ar "Novičok" grupas kaujas vielu.

7. septembrī mediķi paziņoja, ka Navaļnijs pamodies no komas, bet 14. septembrī informēja, ka politiķa stāvoklis turpina uzlaboties un viņš uz īsu brīdi jau spēj atstāt gultu.15. Septembrī Navaļnija "Instagram" kontā publicēts pirmais foto kopš saindēšanas.

22. septembra vakarā viņš no slimnīcas izrakstīts.

Navaļnija līdzgaitnieki un viņš pats uzskata, ka viņš saindēts pēc Kremļa saimnieka Vladimira Putina rīkojuma. Oficiālā Maskava tikmēr savu saistību ar notikušo noliedz un apgalvo, ka Krievijā paņemtajās analīzēs indes klātbūtne politiķa organismā nav konstatēta.

Vācijas kanclere Angela Merkele paziņoja, ka Navaļnijs ir slepkavības mēģinājuma upuris un ka vainīgie meklējami Krievijā. Krievija tikmēr apgalvo, ka šādiem paziņojumiem nav nekādu pierādījumu.

Sava versija par notikušo ir arī Baltkrievijas prezidentam Aleksandram Lukašenko

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!