Foto: F64
"Citadeles" grupa ir sasniegusi lielāko peļņu savas līdzšinējās darbības laikā - 2014.gadu grupa noslēgusi ar 32,4 miljonu eiro revidēto peļņu, kas ir par 138% vairāk nekā 2013.gadā.

Savukārt banka "Citadele" gadu noslēgusi ar revidēto peļņu 29,2 miljonu eiro apmērā, kas ir par 91% vairāk nekā 2013.gadā, informēja "Citadeles" pārstāve Ieva Prauliņa.

"2014.gadā "Citadele" ir sasniegusi labākos rezultātus kopš savas darbības sākšanas. Četru gadu laikā "Citadele" no kompānijas, kas 2010.gadā darbību sāka ar zaudējumiem, ir kļuvusi par vienu no pelnošākajām bankām Latvijā, vienu no aktīvākajiem Latvijas tautsaimniecības kreditētājiem, stabilu darba devēju un nodokļu maksātāju," saka bankas "Citadele" padomes priekšsēdētājs Klāvs Vasks.

Viņš uzsver, ka "Citadele" šo gadu laikā ir spējusi katru gadu mērķtiecīgi palielināt grupas pelnītspēju un konkurētspēju. Latvijas valsts no ieguldījuma "Citadeles" izveidošanā ir ieguvusi 758 miljonus eiro tautsaimniecības kreditēšanā, vairāk nekā 69 miljonus eiro bankas samaksāto nodokļu veidā. "Citadele" ir atmaksājusi valstij visu likviditātes atbalstu 203,66 miljonu eiro apmērā, procentu maksājumos par valsts atbalstu samaksājot vēl 46,32 miljonus eiro.

""Citadele" dažādās situācijās ir bijusi vienīgā banka, kas spējusi palīdzēt Latvijas uzņēmējiem un iedzīvotājiem izšķirīgos un arī grūtos brīžos: tā ir vienīgā banka, kas dažu dienu laikā spēja sākt noguldījumu izmaksu "Latvijas Krājbankas" klientiem, tā ir pirmā banka Baltijā, kas sāka piedāvāt hipotekārā kredīta veidu ar nolikto atslēgu principu. "Citadele" ir pirmā banka, kas sāka dalību valsts atbalsta programmā mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem, piešķirot hipotekāros kredītus ar valsts galvojumu. "Citadele" ir uzņēmums, kas atzīts par vislabāk pārvaldīto valstij piederošo uzņēmumu Baltijā," norāda Vasks.

"2014.gadā esam turpinājuši mērķtiecīgu "Citadeles" grupas attīstību gan Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, gan arī Šveicē. "Citadeles" grupas darbības auditētie rezultāti liecina, ka gan banka, gan "Citadeles" grupa 2014.gadā turpinājusi spēcīgu izaugsmi visos galvenajos biznesa segmentos - privātpersonu apkalpošanā, uzņēmumu apkalpošanā un privātā kapitāla pārvaldībā," saka bankas "Citadele" valdes priekšsēdētājs Guntis Beļavskis.

Viņš informē, ka pērn palielinājies "Citadeles" izsniegto kredītlīdzekļu apjoms uzņēmumiem un iedzīvotājiem. Tāpat pērn "Citadelē" ir palielinājies klientu noguldījumu apjoms, izsniegto maksājumu karšu skaits, arī klientu aktivitāte ir pieaugusi. Vienlaikus "Citadeles" grupa spējusi uzlabot gan kredītportfeļa, gan pakalpojumu kvalitāti. Tā rezultātā ir palielinājušies procentu ienākumi.

Pērn Latvijā "Citadeles" izsniegto maksājumu karšu skaits palielinājās par 3% un pirkumu apjoms ar maksājumu kartēm palielinājās no 40% līdz 42%. To veicināja arī Latvijas pievienošanās eirozonai.

"Citadeles" klientu lokam pievienojās 17 000 jaunu klientu - privātpersonu - un nepilni 3000 klientu - uzņēmumu. Ievērojama izaugsme tika sasniegta arī Lietuvā un Igaunijā, kur "Citadeli" izvēlējušies vairāk nekā 9000 jauno klientu.

"Neraugoties uz to, ka kopējais banku sektora kredītportfelis 2014.gadā ir samazinājies, "Citadele" ir viena no tām bankām, kas savu kredītportfeli ir spējusi palielināt," saka Beļavskis. 2014.gadā "Citadeles" grupas izsniegto kredītu apjoms uzņēmumiem un privātpersonām palielinājās par 2% līdz 1,08 miljardiem eiro, savukārt bankas palielinājās par 2% līdz 941,3 miljoniem eiro.

Būtiski palielinājās arī grupas klientu noguldījumu apjoms - par 12%, sasniedzot 2,52 miljardus eiro, savukārt bankas noguldījumi pieauga par 5% līdz 1,95 miljardiem eiro.

Peļņai sasniedzot vēl nebijušu apmēru, nozīmīgi uzlabojās "Citadeles" grupas vidējā pašu kapitāla atdeve - no 9,8% 2013.gadā līdz 20,2% pērn. Bankas pašu kapitāla atdeve palielinājās no 11,1% līdz 18,5%.

2014.gada 31.decembrī "Citadeles" grupas kopējie aktīvi bija 2,85 miljardi eiro, kas ir par 12% vairāk, salīdzinot ar 2013.gadu. Bankas aktīvi palielinājās par 9% līdz 2,33 miljardiem eiro.

"Citadeles" grupas tīrie procentu ienākumi pērn palielinājās par 13% līdz 62,5 miljoniem eiro, savukārt bankas - par 15% līdz 52,1 miljonam eiro. Šādu attīstību galvenokārt sekmēja izsniegto kredītlīdzekļu apjoma palielināšanās un klientu portfeļa kvalitātes uzlabošanās.

"Ņemot vērā gaidāmo bankas akcionāru maiņu, pozitīvi raugāmies uz "Citadeles" grupas nākotni. Mums ar bankas nākamajiem īpašniekiem ir kopīgs skatījums par bankas izaugsmi - attīstīt "Citadeli" par nacionālo līderi attiecībā uz kvalitāti un piedāvāto produktu daudzveidību Latvijas banku sektorā. Jau šobrīd esam veikuši virkni priekšdarbu un realizējuši projektus, tostarp informācijas tehnoloģiju modernizācijas darbus, lai "Citadele" varētu īstenot un klientiem piedāvāt jaunus bankas pakalpojumu risinājumus un paaugstināt apkalpošanas kvalitāti," norāda Beļavskis.

Kā ziņots, pagājušā gada nogalē valdības apstiprinātā bankas "Citadele" investora "Ripplewood Advisors LLC" meitaskompānija "RA Citadele Holdings LLC" iesniedza FKTK iesniegumu un dokumentus būtiskas līdzdalības atļaujas saņemšanai. Saskaņā ar 2014.gada 5.novembrī parakstīto bankas "Citadele" akciju pirkuma līgumu "RA Citadele Holdings LLC" un 12 starptautisku investoru grupa vēlas iegūt visu valsts īpašumā esošo bankas daļu jeb 75% akciju mīnus viena akcija.

Bankas "Citadele" valstij piederošo akciju pārdošanas darījums tuvojas noslēgumam un tā pabeigšanai nepieciešama banku uzraudzības iestāžu piekrišana līdzdalības iegūšanai, informēja Privatizācijas aģentūra (PA). Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) ir sagatavojusi savu lēmuma priekšlikumu un iesniegusi to Eiropas Centrālai bankai (ECB), kas tuvākajā laikā pieņems lēmumu par līdzdalības iegūšanu bankā. Ņemot vērā, ka bankai "Citadele" ir meitasuzņēmumi Lietuvā un Šveicē, tad nepieciešama arī šo valstu regulatoru piekrišana. Patlaban banku uzraudzības iestādes turpina izskatīt dokumentus, informē PA.

PA par bankas "Citadele" investoru piesaistes procesa virzību ir iesniegusi kārtējo ziņojumu Eiropas Komisijai (EK), kurā sniegts izklāsts par paveikto, kā arī norādīts, ka darījuma pabeigšanas datums ir atkarīgs no banku uzraudzības iestāžu lēmumu pieņemšanas laika, kas notiek neatkarīgi no PA. Līdz ar to EK ir informēta, ka darījums tiks pabeigts pēc sākotnēji noteiktā termiņa tuvākajā laikā. PA sagaida, ka EK ar izpratni attieksies pret darījuma gala termiņa nobīdi.

Paralēli ir noslēdzies bankas investoru, PA, bankas "Citadele", Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas (ERAB), Finanšu ministrijas un Valsts kases darbs pie darījuma pabeigšanas dokumentu paketes sagatavošanas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!