Foto: Publicitātes attēls

Sestdien, 11. maijā, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī plānota pirmizrāde "Gogolis. Portrets". Izrādes veidotājs ir izcilais krievu izcelsmes režisors Jurijs Butusovs, kurš no savas dzimtenes ir aizbraucis un šobrīd strādā Eiropā, portālu "Delfi" informē Čehova teātra pārstāve Agnese Rozentāle.

Režisors aicinājis izrādē spēcīgu aktieru ansambli – Jekaterinu Frolovu, Šamilu Hamatovu, Aleksandru Maļikovu, Volodimiru Gorislavecu, Mihailu Širjajevu un Dmitriju Jegorovu. Radošajā komandā līdzās režisoram darbojas talantīgais lietuviešu izcelsmes scenogrāfs un kostīmu mākslinieks Marius Nekrošius, kuram šis ir otrais kopdarbs ar režisoru.

"Gogolis. Portrets" būs lielās formas izrāde, tās dramaturģiju veidojusi Estere Bola – luga tapusi pēc Nikolaja Gogoļa garstāsta "Portrets" motīviem, un tā ir sarakstīta īpaši šai izrādei, kura noslēgs Čehova teātra sezonas jauniestudējumu tēmu – vara. Stāsta centrā ir mākslinieks, kurš nespēj izturēt vieglā ceļa kārdinājuma varu, viss izvēršas eshatoloģiskā mistērijā, kas ir pilna ar postošiem izaicinājumiem bezdibeņa malā.

Kā uzsver izrādes veidotāji, Gogoļa "Portrets" mūsdienu pasaulē nemaz neizklausās pēc romantiskas noveles. Tas ir veidots uz faustiskā dvēseles pārdošanas motīva un ietver pieņēmumu, kas pārceļ notiekošo no ikdienas plāna uz metafizikas zonu. Gogolis rada pasauli, kurā ļaunuma iemiesojumam ir vajadzīgs mākslinieks, lai ļaunums varētu sevi realizēt, izpausties, apliecināt savu eksistenci. Un, nespēdams izturēt kārdinājumu, tas, kurš varētu kalpot skaistajam, sāk kalpot velnam. Kā teikts izrādes aprakstā – šī ir šausmīga pasaka, kas atbilst mūsu dienām.

Dramaturģe Estere Bola saka: "Kad Gogoļa tekstā satiec tēlu, kurš, varas un atriebīgas greizsirdības apreibināts, "ar tīģera niknumu metās virsū, plēsa, plosīja, sagraizīja gabalos un samīdīja kājām" visu dzīvo un talantīgo, ko varēja sasniegt, tu esi pārsteigts šī tēla totālās, pareģojošās aktualitātes dēļ. Gogoļa velna marionetes ir postošas un nāvējošas, taču kaitējums, ko tās var nodarīt, joprojām ir samērojams ar cilvēka spējām. Šodien velna marionešu rīcībā ir ballistiskās raķetes un kodolarsenāls..."

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!