Foto: Shutterstock
Ģimenē ienākot bērniņam, vecākus piepilda ne vien prieka un laimes mirkļi, bet arī nemitīga prātuļošana par to, vai zīdaiņa aprūpe norit, kā nākas. Šī iemesla dēļ "Cālis" ielūkojās virtuālās enciklopēdijas padomu krātuvē un izcēla 13 vērtīgus rakstus, kas noderēs ikviena zīdaiņa vecākiem.

Ne viena vien jaunā mamma vai tētis brīdī, kad dažas nedēļas vecu zīdainīti piemeklējusi žagu lēkme, pie sevis uztraukti domā – vai tas ir normāli? Tāpat pirmajos dzīves mēnešos visvairāk domājam par to, vai zīdainis nav izsalcis, kā palīdzēt, ja bērniņš stipri raud vai cieš no kolikām. Piemēram, šajā rakstā pediatre skaidro mūžseno jautājumu par to, vai zīdaini var vai nevar pārbarot ar mammas pienu. Bez šiem padomiem atradīsi arī skaidrojošus rakstus par meitenīšu un puisīšu specifisko aprūpi, mainot autiņbiksītes, noskaidrosi, kā ikdienā zīdainim vari palīdzēt augt fiziski stipram un daudz ko citu.

  • Zīdaiņus nereti nomāc arī kreņķīši un raudāšana – par to, kā mazuli nomierināt un kas tiem varētu būt par iemeslu, vari izlasīt šajā rakstā.Kā pareizi nomainīt autiņbiksītes; meiteņu un puiku apkopšana


Jā, visi zina, kas ir autiņbiksītes un kādam mērķim tās kalpo. Taču gandrīz ikvienam cilvēkam dzīvē sanāk pirmo reizi sastapties ar šo lielisko brīnumlīdzekli zīdaiņa kopšanā. Ja tā ir tava pirmā reize, vari nezināt, kas un kā jādara, turklāt meitenīšu un puisīšu apkopšanā tomēr pastāv atšķirības. Piedāvājam iepazīties vai atjaunot atmiņā,
kā pareizi jānomaina pampers
un kādi higiēnas līdzekļi tam papildus nepieciešami.

Lasīt vairāk

Kāpēc zīdainis žagojas un pareizā rīcība

Foto: Shutterstock

Jaundzimušo bieži vien var piemeklēt žagas. Pirmajos dzīves mēnešos zīdainis var žagoties vairākas reizes diennaktī, pat pēc katras ēdienreizes. Kāpēc un kā rīkoties, stāsta "Rimi bērniem" eksperte, pediatre Sanita Mitenberga.

Lasīt vairāk

Laiks ēdienreizei? Izsalkuma pazīmes jaundzimušajam

Foto: Shutterstock

Jaundzimušais
ir jābaro, tiklīdz viņš izrāda izsalkuma pazīmes. Raudāšana jau ir vēlīnā izsalkuma pazīme. Bērna zīdīšana ar krūti ir daudz vieglāka un patīkamāka gan mātei, gan bērnam, ja vien mamma spēj pamanīt pirmos signālus par to, ka mazulītis grib ēst.

Lasīt vairāk

Kas ir kolikas un kā palīdzēt zīdainim: stāsta pediatrs

Foto: Shutterstock

Laikam jau maz būs tādu jauno vecāku, kuri nebūs dzirdējuši mistisko vārdu "kolikas". Izrādās, ka no tām vieglākā vai smagākā formā cieš 10-30 procentu zīdaiņu visās pasaules valstīs.

Lasīt vairāk

Cik daudz jāguļ jaundzimušajam un ko viņš vēlas pateikt vecākiem


Bieži rodas neizpratne par to, cik ilgs laiks mazulim jāpavada miegā. Vai viņš neguļ par daudz? Vai miegā pavadītais laiks ir pietiekams?
Mazulis
miegā pavada no 14 līdz 20 stundām diennaktī, īpaši, ja viņš nav vēl sasniedzis trīs mēnešu vecumu. Līdz šim vecumam miegs un ēšana ir galvenās mazuļa nodarbes dienas garumā.

Lasīt vairāk

Pediatre: 'krūts' bērns neapēdīs par daudz, 'pudeļu' mazuļiem ēdiens ir jādozē

Foto: Shutterstock

Kad ģimenē laimīgi sagaidīts mazulis, daudziem no malas varētu šķist, ka tagad tik sāksies vieni vienīgi prieki. Taču vecākiem līdz ar laimes sajūtu parādās arī gana daudz kreņķu – kāpēc mazulītis tik daudz raud, par daudz vai nemaz nekakā, neēd vai gluži pretēji – nav piebarojams... Raizes nekad nebeigsies, arī tad, kad nesen dzimušais mazulītis būs pusaudzis, un tas ir tikai normāli. Lai viestu skaidrību, cik daudz svarā jāpieņemas dzīves pirmajā un otrajā pusgadā, un kā atšķiras priekšlaikus dzimušo bērnu svara dinamikas attīstība no iznēsātiem mazuļiem, stāsta
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas
pediatre, neonatoloģe Maija Streiķe.

Lasīt vairāk

Neonatoloģe nosauc būtiskākās lietas, kas jātur mājas aptieciņā, sagaidot jaundzimušo

Foto: Shutterstock

Atzīmējot Starptautisko ģimenes dienu un rūpējoties par jaunajām ģimenēm, piedāvājam iepazīties ar ieteikumiem, kas jāņem vērā īpaši svarīgajā brīdī – ģimenē ienākot bērniņam. Ar noderīgiem padomiem un savu pieredzi dalās "BENU aptieka" piesaistītā eksperte – Rīgas Dzemdību nama neonatoloģe Ilona Gulbe un farmaceita asistente Vita Gaile.

Lasīt vairāk

Zīdainim paaugstināts muskuļu tonuss – ko tas nozīmē un kāda ir ieteicamā rīcība

Foto: PantherMedia/Scanpix

Paaugstināts muskuļu tonuss ir viena no biežākajām maziem bērniem noteiktām diagnozēm. Kas vecākiem par to būtu jāzina un kā to var ārstēt, stāsta "Rimi bērniem" eksperte, pediatre Sanita Mitenberga.

Lasīt vairāk

Ikdienā veicamas darbības, lai mazulis augtu fiziski spēcīgāks

Foto: Shutterstock

No malas varētu šķist, ka bērni, kuri vēl nav iemācījušies patstāvīgi staigāt, dienu no dienas guļ uz rotaļlietu paklāja un bezbēdīgi bauda dzīvi. Patiesībā papildus gulēšanai mazuļi veic dažādas darbības, piemēram, vienkāršu kāju spārdīšanu vai locīšanos, kas palīdz attīstīt muskuļu spēku un būs nepieciešams galvas turēšanā, rāpošanā un arī staigāšanā. Lūk, vēl pāris ikdienišķas darbības, kuras var palīdzēt mazajam kļūt stiprākam!

Lasīt vairāk

Mazulis raud: kā nomierināt. Noslēpumos dalās Diāna Zande

Foto: Shutterstock

Tiklīdz mazulis raud, tā mūsos iebūvētais bioloģiskais mehānisms rada milzīgu trauksmi, mēs gribam mazuli nomierināt. Un bieži vien līdz ar satrauktu mazuli blakus stāv divi satraukti vecāki, kuri nesaprot, ko iesākt ar raudošo bērniņu. Svarīgi ir zināt to, ka raud visi bērniņi, jo raudāšana ir vienīgais veids, kā paziņot, ka bērnam kaut kas ir noticis, tā uzsver
Diāna Zande
, psiholoģijas zinātņu doktore, kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite un piecu bērnu mamma.

Lasīt vairāk

Jaunākās tendences jaundzimušā kopšanā. Īsi un saprotami

Foto: PantherMedia/Scanpix

Jaunajiem vecākiem, jo īpaši sagaidot savu pirmdzimto, ir daudz baiļu un neziņas, kā vislabāk aprūpēt savu mazuli. Turklāt speciālistu ieteikumu ir tik daudz, ka var iestāties apmulsums.Lūk, piedāvājam jaunākās tendences jaundzimušā kopšanā. Īsus un praktiskus padomus sniedz pediatre - neiroloģe.

Lasīt vairāk

Tvaicēt vai vārīt – kā mazulim vislabāk pagatavot ēdienu

Foto: Shutterstock

Nopērkamās gatavās
bērniem
domātas putriņas un biezenīši parasti tiek gatavoti no produktiem, kas tikuši uzkarsēti līdz ļoti augstai temperatūrai un tad atdzesēti. Šādā veidā sagatavotai pārtikai ir ļoti ilgs derīguma termiņš (līdz pat diviem gadiem), bet produktu garša un dažas uzturvielas šādā veidā tiek neitralizētas un pat likvidētas.

Lasīt vairāk

Četri vienkārši padomi, kā iemācīt bērnam pašam iemigt un gulēt savā gultiņā

Foto: Shutterstock

Daudzi vecāki izvēlas mazuli guldīt sev blakus gultā, jo tā ir ērtāk mammai, un arī mazulis šķietami tur jūtas omulīgāk. Taču tu noteikti negribēsi, lai bērns guļ ar tevi vienā gultā līdz pat pusaudžu vecumam, tāpēc agrāk vai vēlāk atvase būs jāmāca ne tikai gulēt savā gultiņā, bet arī tur iemigt. Par to, kā to labāk izdarīt, diskusijā vecākiem stāstīja piecu bērnu māmiņa, psiholoģe un kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite
Diāna Zande
.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!