Igaunija piedāvā kompromisa priekšlikumu patvērumu meklētāju sadalei
Foto: AP/Scanpix

Eiropas Savienības (ES) prezidējošā valsts Igaunija trešdien piedāvāja kompromisa priekšlikumu patvēruma meklētāju sadalei, kas būtu "godīgs" pret visām ES dalībvalstīm, starp kurām pastāv dziļas domstarpības patvēruma meklētāju uzņemšanas jautājumā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Mēs ceram, ka tas var likt pamatu tālākām diskusijām," sacīja Igaunijas oficiāls pārstāvis.

Viņš raksturoja šo priekšlikumu kā "godīgu" bez sīkākiem paskaidrojumiem.

Priekšlikumam, ar kuru sanāksmē Briselē tika iepazīstināti visu 28 dalībvalstu vēstnieki ES, ir mērķis reformēt patvēruma meklētāju pārdalīšanu pa ES valstīm.

Ziņu avots diplomātiskajās aprindās informēja, ka Igaunijas priekšlikums paredz "agrīna brīdinājuma sistēmu", pēc kuras Eiropas Komisija (EK) varētu brīdināt par patvēruma pieteikumu skaita nesamērīgu palielināšanos dažās valstīs.

EK tad ieteiktu finansiālas solidaritātes pasākumus starp valstīm, bet dalībvalstis tiktu uzaicinātas uzņemt daļu patvēruma meklētāju no pārmērīgam spiedienam pakļautajām valstīm. Dalībvalstis šajā stadijā reaģētu brīvprātīgi.

Nākamais solis ir paredzēts gadījumam, ja kādā valstī būtu "krīze" saskaņā ar migrācijas spiediena indikatoru, un tad tiktu ņemts vērā ES valstu ekonomikas stāvoklis un iedzīvotāju skaits.

Igaunijas priekšlikumā skaidri pateikts, ka patvēruma meklētāju pārvietošanai no vienas ES valsts uz otru jānotiek saskaņā ar vienošanos starp abām valstīm, informēja diplomātisko aprindu ziņu avots.

Šis plāns ievērojami atšķiras no reformām EK izpratnē, kura grib nodrošināt, lai pārmērīga patvēruma meklētāju pieplūduma gadījumos varētu noteikt kvotas.

Savukārt Eiropas Parlaments ir aicinājis aizstāt Dublinas regulu ar "pastāvīgu un automātisku mehānismu" patvēruma meklētāju pārvietošanai.

Dublinas regula paredz, ka potenciālajiem bēgļiem ir jāiesniedz patvēruma pieprasījums pirmajā ES valstī, kurā viņi ieradušies.

Patvēruma meklētāju sadales programmas termiņš beidzās septembrī.

Saskaņā ar šo programmu bija plānots divu gadu laikā pārvietot no Itālijas un Grieķijas uz citām ES dalībvalstīm 160 000 patvēruma meklētāju, piemērojot obligātas kvotas, tomēr reāli tika pārvietota mazāk nekā piektā daļa no šī skaita.

Tags

Dublina Eiropas Komisija Eiropas Parlaments Eiropas Savienība Grieķija Igaunija Itālija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form