Bruknas lieta: Policija 'pieliek punktu' izmeklēšanai par iespējamo vardarbību pret bērniem
Foto: LETA

Valsts policijas (VP) Zemgales reģiona pārvaldes Bauskas iecirknī ir pabeigta izmeklēšana administratīvo pārkāpumu procesos par iespējamo fizisko un emocionālo vardarbību pret vairākiem bērniem katoļu priestera Andreja Mediņa vadītajā biedrībā "Kalna svētību kopiena" Bruknā, portālu "Delfi" informēja VP pārstāve Dace Kalniņa.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Otrdien, 2. martā, administratīvo pārkāpumu lietas ir nosūtītas izskatīšanai Bauskas novada domes Administratīvajai komisijai un Vecumnieku novada domes Administratīvajai komisijai.

Saistībā ar diviem administratīvajiem procesiem par informācijas nesniegšanu, biedrībai "Kalna svētību kopiena" un nodibinājumam "Saknes un spārni" neatbildot uz Valsts policijas nosūtītajiem pieprasījumiem, tika pieņemti lēmumi par soda piemērošanu. Soda apmēru VP pārstāve nekonkretizēja.

Atbilstoši Administratīvo sodu likuma par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā 3. panta pirmajai daļai par informācijas nesniegšanu, informācijas nepienācīgu sniegšanu vai nepatiesas informācijas sniegšanu iestādei, juridiskajai personai var tikt piemērots brīdinājums — no 14 līdz 2800 naudas soda vienībām jeb 70 līdz 14 000 eiro.

Savukārt resoriskās pārbaudes materiāli par iespējamajiem tiesību normu pārkāpumiem saistībā ar noslēgto līgumu un pakalpojuma sniegšanu vienam bērnam ir pārsūtīti pēc piekritības izskatīšanai un lēmuma pieņemšanai Labklājības ministrijai (LM), informēja Kalniņa.

"Delfi" jau rakstīja, ka 2020. gada 18. decembrī policija pieņēma lēmumu resoriskās pārbaudes materiālā par iespējamiem dažāda veida likumpārkāpumiem biedrībā "Kalna svētību kopiena", un tika uzsākti četri administratīvā pārkāpuma procesi, kā arī ir uzsākta vēl viena resoriskā pārbaude.

Viens no šiem procesiem bija par fizisko un emocionālo vardarbību pret vairākiem bērniem, viens – par emocionālo vardarbību pret vairākiem bērniem un divi par biedrības "Kalna svētību kopiena" un nodibinājuma "Saknes un spārni" informācijas nesniegšanu, neatbildot uz policijas nosūtītajiem pieprasījumiem.

Par iepriekš uzsākto administratīvā pārkāpuma procesu saistībā ar iespējamo pielietoto vardarbību pret nepilngadīgu personu policija pērn decembrī izlēma lietu nosūtīt izskatīšanai Bauskas novada domes Administratīvajai komisijai.

Bauskas novadā komisija no policijas saņemtajā administratīvajā lietā lēmumu pieņēmusi 2021. gada 26. janvārī, taču sīkāku informāciju sniegt nevarot, portālam "Delfi" norādīja novada pārstāvis Artūrs Dulbe. "Atbilstoši Administratīvās atbildības likuma 157.pantā noteiktajam, administratīvā pārkāpuma lietā pieņemto lēmumu septiņu darbdienu laikā Administratīvā komisija ir tiesīga paziņo tikai pie atbildības saucamajai personai, cietušajam, kā arī aizskartajam mantas īpašniekam," apstiprināja Bauskas novada pārstāvis.

"Delfi" jau rakstīja, ka, pamatojoties uz 2020. gada 7. decembrī no Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) saņemto informāciju par iespējamajiem tiesību normu pārkāpumiem saistībā ar pakalpojuma sniegšanu vienam bērnam un noslēgto līgumu, policijā pērnā gada nogalē tika uzsākta vēl viena resoriskā pārbaude par iespējamajiem tiesību normu pārkāpumiem biedrībā "Kalna svētību kopiena" Bruknā, Dāviņu pagastā, Bauskas novadā.

VBTAI pērn augustā informēja, ka tā kopā ar Tiesībsarga biroja pārstāvjiem "Kalna svētību kopienā" konstatēja būtiskus bērnu tiesību aizsardzības pārkāpumus, par ko informācija tika nodota izvērtēšanai VP.

Pats Mediņš pērnā gada augustā īpaši sasauktā preses konferencē atzina vien daļu VBTAI iepriekš konstatēto pārkāpumu viņa vadītajā biedrībā. Mediņš vairākkārt preses konferencē uzsvēra, ka "apvainojumi" ir "nepārbaudīti".

VP saistībā ar VBTAI konstatēto sāka divas resoriskās pārbaudes. Viena no divām pārbaudēm septembra sākumā tika pabeigta un tās rezultātā sākts administratīvais process par emocionālo vardarbību pret bērnu. Par to likumā paredzētais sods ir brīdinājums vai naudas sods līdz 700 eiro.

Otra resoriskā pārbaude tika ierosināta par dažāda veida pārkāpumiem, kuru raksturu policija iepriekš nekonkretizēja, septembra sākumā vēl turpinājās.

Tāpat pārbaudes Bruknā, kā arī ar to saistītajā Bārbeles zēnu skolā "Saknes un spārni" veica Valsts darba inspekcija (VDI) un Pārtikas un veterinārais dienests (PVD). Abi dienesti devās arī atkārtotās pārbaudēs un pārkāpumus nekonstatēja.

VDI pārkāpumus, par ko dienestam bija aizdomas – nepilngadīgo nodarbināšana vai strādāšana bez darba līgumiem – nekonstatēja. Kopumā VDI bija divās pārbaudēs Bruknā. Otrajā pārbaudē inspekcija apciemoja kopumā trīs objektus – pašu Bruknas muižu, Kurmenes baznīcu un Bārbeles skolu. Lai gan skolā VDI pārstāvji sastapās ar nepilngadīgajiem, neviens no viņiem nebija nodarbināts. Inspekcijā skaidroja, ka viņi tur atradās saistībā ar bērnu nometni.

Arī PVD savu darbu saistībā ar Bruknas kopienu septembra sākumā pabeidza. Iepriekš PVD informēja, ka dienests ir saņēmis informāciju no VBTAI par iespējamiem pārkāpumiem ēdināšanas pakalpojumu nodrošināšanā zēnu skolā Bārbelē un kopienā Bruknā. Sākotnējā pārbaudē PVD konstatēja atsevišķus ar pārtikas produktu izsekojamību saistītus pārkāpumus ēdināšanas uzņēmumā, kas nodrošināja pakalpojumus Bārbeles skolā. Atkārtotā pārbaudē PVD secināja, ka dienesta iepriekš konstatētie pārkāpumi ir novērsti.

Bruknas kopienā "paviesojās" arī Veselības inspekcija (VI). Savas pārbaudes laikā tā secināja, ka muižā ir ievērotas higiēnas prasības. VI pārbaudi veica pēc iesnieguma par iespējamajiem higiēnas normu pārkāpumiem Bruknas "Kalna svētību kopienā" saņemšanas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Bruknas lieta Bauskas novada dome Labklājības ministrija Pārtikas un veterinārais dienests Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija Valsts policija Veselības inspekcija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form