Saeima pieņem jaunu atkritumu apsaimniekošanas reģionālo centru kārtību
Foto: Shutterstock

Saeima ceturtdien, 16. martā, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Atkritumu apsaimniekošanas likumā, kas noteic atkritumu apsaimniekošanas reģionālo centru izveidošanas kārtību un funkcijas, portālu "Delfi" informēja Saeimas preses dienestā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pašreiz Latvijas teritorija ir sadalīta desmit atkritumu apsaimniekošanas reģionos, bet likuma grozījumi noteic īstenot institucionālu reformu, pārejot uz pieciem atkritumu apsaimniekošanas reģioniem, un mainīt atkritumu apsaimniekošanas pārraudzības sistēmu, katrā reģionā izveidojot vienu vai vairākus atkritumu apsaimniekošanas reģionālos centrus.

Atkritumu apsaimniekošanas reģionālie centri būs publiskas personas publiski privāta vai privāta kapitālsabiedrība, kas veiks attiecīgā atkritumu apsaimniekošanas reģiona pašvaldību deleģētos pārvaldes uzdevumus, īstenojot atkritumu apsaimniekošanas valsts plānā, kā arī atkritumu apsaimniekošanas reģionālajā plānā noteiktos atkritumu apsaimniekošanas mērķus.

Izmaiņas paredz arī uzlabot atkritumu apsaimniekošanas darbību kontroli, precizējot prasības finanšu nodrošinājuma piemērošanai atkritumu apsaimniekošanas darbībām un sadzīves atkritumu sadedzināšanai. Tāpat noteiktas prasības komercdarbības ar atkritumiem reklamēšanai un tiesības Valsts vides dienesta darbiniekiem veikt kontrolpirkumus.

Ar grozījumiem tiek atceltas licences metālu atgriezumu un lūžņu iepirkšanai un atvieglotas prasības mazumtirgotājiem, kas savā komercdarbības veikšanas vietā rada vismaz divdesmit tonnas izlietotā iepakojuma mēnesī.

Tāpat grozījumi likumā noteic prasības personai, kas pirmā Latvijas teritorijā realizē vai ieved riepas, nodrošināt nolietoto riepu pieņemšanu, savākšanu, apstrādi un pārstrādi vai reģenerāciju, kā arī pienākumu segt šo darbību izmaksas un sabiedrības informēšanas pasākumu izmaksas. Arī tekstilizstrādājumiem (apģērbs, apavi un mājas tekstils) piemēros ražotāju paplašinātās atbildības principu.

Saeimas preses dienestā norādīja, ka grozījumi veicinās aprites ekonomiku un nodrošinās Atkritumu apsaimniekošanas valsts plāna ieviešanu.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāvji deputātiem iepriekš norādīja, ka šobrīd Latvijā apglabā 40% sadzīves atkritumu. Lai sasniegtu Eiropas Savienības direktīvās noteiktos mērķus, līdz 2035. gadam Latvijai apglabājamo atkritumu apjoms jāsamazina četras reizes.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.