Amerikas Savienoto Valstu (ASV) prezidents Donalds Tramps paziņojis, ka ir apstiprinājis raķešu triecienus Sīrijai, kas vērsti uz konkrētiem objektiem, kas saistīti ar Sīrijas diktatora Bašara al Asada potenciālajiem ķīmiskajiem ieročiem, sestdien vēsta ārvalstu mediji. Šāds lēmums pieņemts kā atbilde uz iespējamo pagājušajā nedēļas nogalē notikušo ķīmisko uzbrukumu Dumas pilsētai, kurā bojā gājuši daudzi desmiti cilvēku, ziņo BBC.

Tramps paziņojis, ka ir pavēlējis ASV bruņotajiem spēkiem sākt precīzus uzlidojumus konkrētiem mērķiem, raksta CNN. ASV prezidents izteicies, ka tā ir Francijas un Lielbritānijas bruņoto spēku apvienota militāra operācija, kas ir sekas tam, ka Krievija nav spējusi apturēt ķīmisko ieroču lietošanu.

Pirmie raķešu triecieni notikuši brīdī, kad Tramps vērsies ar uzrunu pie ASV iedzīvotājiem, vēsta BBC.

BBC ziņoja par sprādzieniem netālu no Sīrijas galvaspilsētas Damaskas. Tāpat tiek vēstīts, ka uzlidojumi bijuši vairākiem Damaskas kvartāliem, tostarp kvartālam, kur atrodas zinātniska laboratorija, kā arī vairākiem militāriem objektiem.

Francijas prezidenta birojs ievietojis tviterī video, kurā redzams Francijas militāro lidmašīnu pacelšanās brīdis pirms došanās uz militārajiem objektiem Sīrijā.

Arī Francijas aizsardzības ministre Floransa Parlī tviterī publiskojusi video, kurā redzams franču kara kuģu veiktais trieciens objektiem Sīrijā. Viņa piebildusi, ka triecienu mērķis bija ķīmisko ieroču glabātuve, kas bija viena no trim objektiem, kur ASV un sabiedrotie veica raķešu triecienu.

Francijas ārlietu ministrs Žans Īvs Ledriāns sestdien nācis klajā ar paziņojumu, ka raķešu triecienos izdevies likvidēt "lielu daļu" Sīrijas valdības ķīmisko ieroču krājumu. Viņš arī brīdināja - ja tiks veikti jauni ķīmiskie uzbrukumi Sīrijā, tad sekos jauni raķešu triecieni. "Tomēr domāju, ka [Asads] ir guvis mācību," sprieda Francijas ārlietu ministrs.

Vēlāk ASV ģenerālis Džozefs Danfords precizēja, ka triecieni tika vērsti pret trim objektiem, kuri ir saistīti ar Sīrijas valdības ķīmisko ieroču programmu. Pirmais gaisa triecienu mērķis bija zinātnisko pētījumu centrs pie Damaskas, bet otrais bija ķīmisko ieroču glabātuve pie Homsas pilsētas, sacīja Danfords. Savukārt trešais mērķis, kas atradās netālu no otrā, bija ķīmisko ieroču glabātava un svarīgs komandpostenis.

Gaisa triecienos Homsas pilsētā ievainoti trīs civiliedzīvotāji, atsaucoties uz Sīrijas valsts televīzijas ziņoto, vēsta CNN.

Sīrijas Ārlietu ministrija sestdien ir asi nosodījusi ASV un tās sabiedroto raķešu triecienus, kā arī paudusi, ka šāds solis "rada draudus starptautiskajam mieram", atsaucoties uz Sīrijas ziņu aģentūru, vēsta CNN.

Sestdien Damaskas ielās izgājuši arī Sīrijas valdības atbalstītāji, kuri protestējuši pret veiktajiem uzbrukumiem.

Nosodījumu izteicis arī Krievijas prezidents Vladimirs Putins, kurš pieprasījis sasaukt ANO Drošības padomes ārkārtas sēdi. Krievijas vēstnieks ASV Anatolijs Antonovs paziņoja, ka ASV lēmums veikt gaisa triecienus pret Sīrijas valdības objektiem"nepaliks bez sekām".

Gaisa triecienos Krievijas gaisa un jūras spēku bāzes nav cietušas, atsaucoties uz Krievijas aizsardzības ministrijas (AM) sacīto, sestdien ziņo Krievijas ziņu aģentūra "TASS". Tāpat Krievijas AM norādījusi, ka ASV un tās sabiedrotie uz Sīriju izšāvuši vairāk nekā 100 raķešu.

Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja apstiprinājusi britu iesaisti, sakot, ka viņa neredz citu alternatīvu kā militāra spēka izmantošana. Viņa gan piebildusi, ka uzlidojumu mērķis nav "režīma maiņa", raksta BBC.

ASV prezidents izteicies, ka šīs militārās kampaņas mērķis ir atturēt no ķīmisko ieroču ražošanas, izplatīšanas un lietošanas. Apvienotā reakcija uz Sīrijas režīma "zvērībām apvienos visus mūsu valsts varas instrumentus: militāros, ekonomiskos un diplomātiskos," Trampa teikto citē CNN.

Tramps norādījis, ka uzlidojumi turpināsies, kamēr Sīrijas režīms pārtrauks ķīmisko ieroču izmantošanu.

Vēlāk ASV prezidents tviterī pateicās Francijai un Lielbritānijai par palīdzību misijas īstenošanā. "Pagājušajā naktī perfekti izpildīts trieciens. Paldies, jums Francija un Apvienotā Karaliste par jūsu gudrību un jūsu lielisko armiju spēku. Labāku rezultātu nevarēja būt, " sestdien rakstīja Tramps.

Par notikušo sestdien sasaukta arī ārkārtas NATO Ziemeļatlantijas padomes sanāksme.

Eiropadomes prezidents Donalds Tusks sestdien paziņojis, ka Eiropas Savienība (ES) atbalsta ASV, Franciju un Lielbritāniju, kas devušas militāru triecienu Sīrijai, sodot Damasku par iespējamo ķīmisko ieroču pielietošanu pret nemierniekiem. Atbalstu izteicis arī NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

ASV, Francija un Lielbritānija Bašara al Asada armiju tur aizdomās par ķīmisko ieroču lietošanu, bet Sīrijas valdība noliedz, ka Dumas pilsētā patiešām noticis ķīmisks uzbrukums.

ASV, Lielbritānijas un Francijas trieciens pa Sīrijas valdība spēku objektiem ir atbilde uz iespējamo ķīmisko uzbrukumu pēdējai nemiernieku kontrolētajai Damaskas piepilsētai Dumai, kas noticis 7. aprīlī. Opozīcijas aktīvisti, glābēji un mediķi ziņoja, ka valdības spēki nometuši ar ķīmiskām gāzēm pildītas bumbas, kā rezultātā gājuši bojā vairāk nekā 40 cilvēki.

Krievijas atbalstītā prezidenta Bašara al Asada valdība ķīmiskā uzbrukuma faktu noliedz, liecības no Dumas saucot par safabricējumu. Arī Maskava noliedza, ka būtu noticis ķīmiskais uzbrukums, kā arī paziņoja, ka uzbrukums bijis iestudēts, vai arī norādīja, ka uzbrukumu sarīkojušas "Baltās ķiveres".

Pēc 7. aprīļa uzbrukumiem ar saindēšanās simptomiem uz slimnīcām nogādāti vairāk nekā 500 cilvēki, pārsvarā sievietes un bērni. Pacientiem bijušas elpošanas problēmas, apzilējusi āda un lūpas, no mutēm nākušas putas, acu apdegumi, kā arī bijusi jūtama hloram līdzīga smaka.

Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija (OPCW) paziņoja, ka ievāc informāciju no visiem iespējamiem avotiem, lai noteiktu, vai ķīmiskās gāzes patiešām pielietotas.

Starptautiskā reakcija uz notikušo bija asa. ASV prezidents Donalds Tramps pirmdien brīdināja, ka ASV izvērtē, kas ir noticis un kas par to ir atbildīgs, un ka sekos atbilde, neprecizējot tās laiku.

Lielbritānija un Francija paziņoja, ka 7. aprīļa uzbrukumā ir saskatāmas līdzības ar iepriekš Sīrijā notikušiem ķīmiskajiem uzbrukumiem, kuros tiek vainoti Asada spēki. Francijas prezidents Emanuels Makrons šonedēļ paziņoja, ka viņam ir pierādījumi par Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīma ķīmisko ieroču pielietošanu.

Krievija šonedēļ brīdināja Rietumus atturēties no uzbrukuma Sīrijai, draudot, ka ikviena pa objektiem Sīrijā raidītā raķete tiks notriekta. Uz to ASV prezidents Tramps atbildēja, ka Krievijai nevajadzētu draudzēties ar "dzīvnieku Asadu" un lai tā gaida "jaunas, skaistas un gudras" raķetes.

Savukārt Maskava piektdien brīdināja, ka nevar izslēgt kara iespējamību starp ASV un Krieviju.

7. aprīļa uzbrukums nav pirmā reize, kad Sīrijas pilsoņu kara laikā pielietoti ķīmiskie ieroči. 2013. gada augustā ar zarīnu pildītas raķetes tika izšautas pa nemiernieku kontrolētām teritorijām Austrumgutā un Rietumgutā. Incidentā gāja bojā simtiem cilvēku.

ANO izmeklēšanā tika konstatēts, ka uzbrukumā ir izmantots zarīns. Rietumvalstis norādīja, ka tādu uzbrukumi sarīkot bija pa spēkam tikai Sīrijas valdības spēkiem.

Asada valdība un Krievija šīs apsūdzības noliedza, bet piekrita, ka tiek iznīcināti Sīrijas ķīmisko ieroču krājumi, lai izvairītos no ASV militārā trieciena. Maskava uzņēmās garantēt visa ķīmiskā bruņojuma uzrādīšanu un likvidēšanu.

2017. gada 4. aprīlī notika ķīmiskais uzbrukums nemiernieku kontrolētajai Hān Šeihūnas pilsētiņai. ASV prezidents Donalds Tramps pēc tam deva rīkojumu par raķešu triecienu pa Sīrijas armijas aviobāzi, no kuras uzbrukums noticis.

Damaska un Maskava savu atbildību atkal noliedza. Taču OPCW un ANO kopīgā izmeklēšana jau oktobrī secināja, ka par ķīmisko uzbrukumu Hān Šeihūnai ir atbildīga prezidenta Bašara al Asada valdība.

Izmeklēšanas komanda arī konstatēja, ka valdības spēki vismaz trīs reizes kara laikā kā ieroci izmantojuši hlora gāzi.

Turpinot noliegt Damaskas vainu ķīmiskajos uzbrukumos, Krievija regulāri ANO Drošības padomē bloķē vēršanos pret Damasku un traucē izmeklēšanu. ANO un OPCW izmeklēšana tika pārtraukta, kad ANO Drošības padomē Krievija bloķēja tās turpināšanu.

Arī par 7. aprīļa uzbrukumu Krievija otrdien ANO Drošības padomē uzlika veto rezolūcijai par izmeklēšanas sākšanu ar tiesībām noteikt vainīgo.

Sīrijas pilsoņu karš sākās 2011. gadā, kad tautas protesti pret Bašara al Asada valdību pārauga vardarbība. Krass pilsoņu kara pavērsiens par labu strupceļā nonākušajiem Asada spēkiem notika 2015. gada rudenī, kad Damaskas pusē karā aktīvi iesaistījās Krievija.

Ar Krievijas, Irānas un Libānas grupējums "Hezbollah" palīdzību valdības spēkiem ir izdevies atgūt plašas teritorijas. Šogad februārī Asada spēki sāka ofensīvu pret nemiernieku kontrolēto Austrumgutu Damaskas pievārtē, veicot intensīvu bombardēšanu.

Martā reģionu izdevās sadalīt trīs izolētās daļās. Saskaroties ar neizbēgamu sakāvi aplenkumā, nemiernieku grupas no divām aplenktajām kabatām piekrita evakuēties uz Sīrijas ziemeļiem.

Taču Dumu kontrolējošais grupējums "Jaysh al-Islam" turpināja pretestību. Pārrunām ar valdību nonākot strupceļā, pagājušās nedēļas nogalē atsākās Dumas bombardēšana.