Foto: EPA/Scanpix/LETA
Veselības ministrija (VM) ir lūgusi Veselības inspekciju (VI) pārbaudīt, vai ārstniecības iestādes ir vakcinējušas arī personas, kuras neietilpst pašreiz vakcinējamo personu lokā, ceturtdien, 11. februārī, medijiem atklāja VM valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško.

Mūrmane-Umbraško, atbildot uz preses konferencē uzdoto jautājumu, norādīja, ka par šo jautājumu jau ir bijušas bažas, tāpēc uzdots veikt pārbaudi. Viņa atklāja, ka pārbaudes rezultāti varētu būt zināmi jau tuvākajās dienās.

Viņa skaidroja, ka tas tiek kontrolēts, jo personas tiek vakcinētas, "uzrādot savu vārdu, uzvārdu un personas kodu, lai konkrētais cilvēks ir izsekojams".

"Ņemot vērā, ka sarakstus veido ārstniecības iestādes un tie ir pamatā ārstniecības iestādē strādājošie cilvēki, ar izņēmumiem par ģimenes ārstiem, farmaceitiem, nav pamata uzskatīt, ka tiek vakcinētas personas, kas neatbilst šobrīd noteiktajām grupām," apgalvoja Mūrmane-Umbraško.

Ja pārbaudes rezultātā tiks secināts, ka ir bijuši pārkāpumi, tad situācijas tiks risinātas ar tām ārstniecības iestādēm, kuras šos pārkāpumus būs pieļāvušas, uzsvēra Mūrmane-Umbraško.

Ziņots, ka Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) 21. decembrī paziņoja, ka apstiprinājusi farmācijas uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās Covid-19 vakcīnas izmantošanu Eiropas Savienībā (ES). 26. decembrī Latvija saņēma pirmo kravu ar farmācijas uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās vakcīnas devām.

28. decembrī Latvijā sākta vakcinācija pret Covid-19, kā pirmajiem to saņemot veselības aprūpes darbiniekiem, kuri strādā ar Covid-19 pacientiem slimnīcās, kā arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbiniekiem.

6. janvārī EZA apstiprināja "Moderna" vakcīnu. ASV kompānijas "Moderna" izstrādātā vakcīna izmēģinājumos parādīja 94,1% iedarbīgumu. 12. janvārī, Latvijā ir saņēma šīs vakcīnas pirmo kravu ar 1200 vakcīnām.

29. janvārī EZA apstiprināja arī "AstraZeneca" vakcīnu. Jāatgādina, ka Latvijas Covid-19 vakcinācijas plāna īstenošana pamatā tika saistīta tieši ar "AstraZeneca" vakcīnām.

Kopumā plānots saņemt 1 271 870 "AstraZeneca" vakcīnas devas, ar kurām varētu vakcinēt 635 935 cilvēkus. Tas bija lielākais plānotais vakcinējamo cilvēku skaits ar konkrētu vakcīnu, līdz Latvija nepieteicās vēl papildu "Pfizer" vakcīnu piegādēm.

Sākotnējās "Pfizer" vakcīnu rezervācijas paredzēja, ka Latvijā ar šo vakcīnu kopā tiks vakcinēti 297 620 cilvēku, bet, saņemot vēl 795 480 devas, šis skaitlis varētu sasniegt 695 360 cilvēkus.

Salīdzinājumam, saskaitot kopā gan sākotnēji pieteiktās, gan papildu pieteiktās "Moderna" vakcīnas devas, ar šo vakcīnu varētu tikt vakcinēti 273 459 cilvēki.

Svētdien, 7. februārī, Latvija saņēma pirmās "AstraZeneca" vakcīnas. Paredzēts, ka ar tām vispirms tiks potēti mediķi un farmaceiti, kuri vakcīnu līdz šim nav saņēmuši, bet pēc tam – sociālās aprūpes centru klienti un darbinieki.

Covid-19 vakcīnas tiks apmaksātas no valsts budžeta. Veselības ministrijas stratēģija paredz, ka Latvijā vakcinācija notiks pakāpeniski. Vispirms vakcinēs medicīnas darbiniekus, savukārt pēc tam sociālās aprūpes centru klientus un darbiniekus, tiem sekos citi cilvēki, kuri ir riska grupās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!