Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI

Sestdien, 18. novembrī, Rīgā, 11. novembra krastmalā, Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītā militārā parādē devās Latvijas un tās sabiedroto bruņoto spēku, Iekšlietu ministrijas pakļautības iestāžu un Jaunsardzes vienības.

Drošības apsvērumu dēļ Nacionālo bruņoto spēku (NBS) militārās parādes laikā iedzīvotājiem bija ļauts šķērsot Vanšu tiltu, taču nedrīkstēja to izmantot pasākumu vērošanai. Parādi, kurā piedalījās aptuveni 1500 karavīru, zemessargu, policistu, robežsargu, ugunsdzēsēju glābēju un jaunsargu, komandēja Zemessardzes komandieris pulkvedis Kaspars Pudāns, bet to pieņēma Nacionālo bruņoto spēku augstākais vadonis, Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, aizsardzības ministrs Andris Sprūds (P) un NBS komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

Militārās parādes ierindas priekšgalā soļoja Zemessardzes 1. Rīgas brigādes Studentu kājnieku bataljons, kuriem šogad uzticēts nest Latvijas armijas karogu. Aiz Latvijas armijas karoga grupas karogu nesa Daudznacionālās divīzijas štāba "Ziemeļi" karoga grupa, NATO spēku integrācijas vienība, kā arī trīs Baltijas valstu kopējās militārās izglītības iestādes – Baltijas Aizsardzības koledžas karoga grupa.

Parādē ar karoga grupu piedalījās arī sabiedroto spēku karavīri no Albānijas, Kanādas, Čehijas, Igaunijas, Islandes, Itālijas, Lietuvas, Melnkalnes, Polijas, Slovākijas, Slovēnijas, Spānijas un ASV, ar kuriem Latvijas karavīri ikdienā plecu pie pleca pilda uzdevumus gan starptautiskajās operācijās, gan apgūst iemaņas un prasmes militārajās mācībās Latvijā un ārvalstīs, iepriekš informēja Aizsardzības ministrijā.

Šogad parādē otro reizi piedalījās arī Ukrainas karoga grupa. Latvija turpina sniegt militāro palīdzību Ukrainas bruņotajiem spēkiem.

NBS parādē pārstāvēja Mācību vadības pavēlniecības karoga grupa, Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija, Instruktoru skolas karoga grupa, Kājnieku skolas karoga grupa, Kaujas atbalsta nodrošinājuma mācību centra karoga grupa, Sakaru skolas karoga grupa, Jūras spēku mācību centra karoga grupa, Štāba bataljons, Jūras spēki, Gaisa spēki, Nodrošinājuma pavēlniecība, Zemessardzes karoga grupa, Zemessardzes 1. Rīgas brigāde, 2. Vidzemes brigāde, 3. Latgales brigāde, 4. Kurzemes brigāde, un Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde.

Sabiedroto bruņotos spēkus parādē pārstāvēja Kanādas vadītās NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas vienības.

Tāpat parādē piedalījās vienības no Valsts robežsardzes, Valsts policijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, kā arī no pulkveža Oskara Kalpaka profesionālās vidusskolas un Jaunsardzes.

Parādes muzikālo noformējumu nodrošināja Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestris, Jūras spēku orķestris un Zemessardzes orķestris. Parādes kājnieku vienības militāro orķestru pavadībā turpinās gājienu pa Kaļķu ielu, Brīvības ielu, Bruņinieku ielu līdz Skanstes ielai.

Parādi noslēdza Latvijas un sabiedroto bruņoto spēku, kā arī Valsts policijas, Valsts robežsardzes un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta bruņojuma, tehnikas un transporta demonstrējums.

Bija plānots, ka lidojumam labvēlīgos laika apstākļos būs redzami divi Valsts robežsardzes helikopteri "AgustaWestland 109" un "AgustaWestland 119", divi Gaisa spēku jaunie helikopteri UH-60M "Black Hawk", ASV operācijas "Atlantic Resolve" gaisa kuģi – viens HH-60 "Black Hawk", kas aprīkots Medicīniskās evakuācijas operāciju veikšanai, divi UH-60 "Black Hawk" un divi CH-47 "Chinook", divas atjaunotās Gaisa spēku lidmašīnas An-2 "Colt", no kurām tiks palaisti dūmi Latvijas karoga krāsās un Latvijas nacionālās lidsabiedrības "Air Baltic" lidmašīna "Airbus 220-300".

Parādē bija vērojama Latvijas bruņoto spēku militārā tehnika, tostarp bruņumašīnas "Patria" 6x6 un kaujas izlūkošanas kāpurķēžu bruņumašīnas "CVR(T)". Tāpat parādē varēja redzēt pašgājējhaubiču sistēmas "M109", mīnu sprādzienu izturīgos ceļu atmīnēšanas transportlīdzekļus "Husky", taktiskos transportlīdzekļus "Bombardier MAX 650", kvadriciklus un citu Latvijas bruņoto spēku militāro tehniku. Parādē piedalīsies arī bezpilota lidaparāti, kas spēj novērot gan diennakts gaišajā, gan tumšajā laikā, un koriģēt artilērijas uguni, kā arī tālās darbības prettanku ieroču sistēmas.

Parādes apmeklētāji varēja vērot arī sabiedroto valstu bruņutehniku, piemēram, Itālijas bruņoto spēku tanku "Ariete" un bruņutransportieri "Centauro", Spānijas bruņoto spēku tanku "Leopard" un kājnieku kaujas mašīnu "Pizarro", Polijas bruņoto spēku tanku "PT91", slovāku haubici "Zuzana" kā arī Albānijas, Čehijas, Slovēnijas, Slovākijas un Melnkalnes bruņoto spēku militāro tehniku.

Valsts policija militārajā parādē piedalījās ar motocikliem "BMW R 1250 RT", kurus izmanto ceļu satiksmes uzraudzībā un augstāko valsts un ārvalstu amatpersonu eskortēšanā, un autotransporta vienībām, kuras izmanto ceļu satiksmes uzraudzībā, sabiedriskās kārtības nodrošināšanā, tostarp operatīvajiem transportlīdzekļiem ar speciālo krāsojumu "Škoda Superb" un "Volkswagen Tiguan", kas tiek izmantoti slēptajai satiksmes uzraudzībai cīņā ar agresīviem autobraucējiem.

Savukārt Valsts robežsardze parādē demonstrēja apvidus automašīnas "Nissan Pathfinder" ar sniega motocikliem un "Toyota Hilux", kurus izmanto valsts robežas apsardzībā, jauno robežsargu apmācībām un speciālo operāciju uzdevumu veikšanai, operatīvos transportlīdzekļus "Renault Trafic", kas tiek izmantoti imigrācijas kontrolē, mobilo patruļu un kontrolposteņu nodrošināšanai, kā arī kvadriciklus "Polaris MV850", kas ievērojami uzlabo Valsts robežsardzes mobilitāti un tiek izmantoti patruļām pierobežā.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests parādē demonstrēja specializēto Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta tehniku, ko izmanto ugunsgrēku dzēšanas un glābšanas darbos, tostarp jaunākās saņemtās "Scania " autocisternas.

21 nāciju zalvi par godu valsts neatkarības proklamēšanas gadadienai no AB dambja veica Zemessardzes 17. kaujas atbalsta bataljons.

Jau 17. novembrī Rīgas ostas Pasažieru termināļa piestātnēs MK3 un MK4 ieradās Jūras spēku Mīnu kuģu eskadras štāba un apgādes kuģis A-53 "Virsaitis", mīnu kuģis M-04 "Imanta" un patruļkuģu eskadras patruļkuģis P-09 "Rēzekne". Kuģi atvērti 18. novembrī no pulksten 13 līdz 16.

Valsts prezidents, uzrunājot parādes dalībniekus, pieminēja kaprāli Vitāliju Smirnovu, kurš nesen zaudēja dzīvību, cīnoties par Ukrainas brīvību.

"Vitālija taisnīguma izjūta lika doties cīņā par Ukrainas brīvību. Vitālijs savu dzīvību atdeva ne tikai par Ukrainu, bet arī par brīvu Latviju un Eiropu. Viņa cīņa nav bijusi veltīga. Mēs turēsim Vitāliju piemiņā. Mēs turpināsim sargāt savu un mūsu draugu brīvību!" uzsvēra Rinkēvičs.

Prezidents izteica pateicību katram Latvijas karavīram, kurš šogad māca Ukrainas aizstāvjus, kā arī valsts aizsardzības dienesta karavīriem.

"Īpaši sveicu tos robežsargus, zemessargus un karavīrus, kuri stāv sardzē uz mūsu valsts Austrumu robežas, ikdienā sargājot Latviju un Eiropas Savienību," pauda Rinkēvičs.

Viņš arī sveica mūsu karavīrus Kosovā un Irākā. Sveicu Latvijas robežsargus un policistus citviet tālumā. Rinkēvičs arī izcēla NATO nozīmi Latvijas drošības garantēšanā. "Paldies jums par atbalstu un pleca sajūtu!" viņš sacīja.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!