Foto: EPA/Scanpix/LETA

Lielbritānijas parlaments trešdien ar minimālu balsu pārsvaru nobalsojis pret izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) bez vienošanās.

Pret bezvienošanās "Brexit" balsoja 312 deputāti, bet šādu iespēju atbalstīja 308.

Deputāti nobalsojuši par grozījumiem, kas pilnībā izslēdz Lielbritānijas izstāšanos no ES bez sarunu ceļā panāktas izstāšanās vienošanās.

Atbalstītie grozījumi izslēdz izstāšanos bez vienošanās ne tikai noteiktajā beigu termiņā 29. martā, bet vispār.

Nedaudz vēlāk parlaments balsoja par visu valdības priekšlikumu par bezvienošanās "Brexit" noraidīšanu, kurā bija iekļauti jau pieņemtie grozījumi, to atbalstot ar 321 balsi pret 278.

Meja pēc balsojuma pavēstīja, ka tagad "Brexit" atlikšanas termiņš varētu būt garāks un tas nozīmē, ka Lielbritānijai varētu būt jāpiedalās Eiropas Parlamenta vēlēšanās maija beigās.

ES preses pārstāve pēc balsojuma paziņoja, ka britu likumdevējiem ir jāpieņem "Brexit" vienošanās, lai novērstu nekontrolētas izstāšanās risku, norādot, ka ar nobalsošanu pret bezvienošanās "Brexit" ir par maz.

"Jums ir jāpieņem vienošanās," pavēstīja preses pārstāve. "Mēs esam slēguši vienošanos ar Meju un ES ir gatava to parakstīt."

Tikmēr Mejas valdība jau izvirzījusi jaunus plānus līdz 20. martam rīkot parlamentā trešo balsojumu par "Brexit" vienošanos.

Priekšlikumā, par kuru parlaments balsos ceturtdien, valdība nosaka, ka, ja parlaments līdz šim datumam neapstiprinās vienošanos, tā lūgs ES pagarināt izstāšanās termiņu.

Kā ziņots, britu deputāti otrdien atkārtoti noraidīja "Brexit" vienošanos, neskatoties uz premjerministres Terēzas Mejas pēdējā brīdī panāktajām papildu ES garantijām, ka tā dēvētais pagaidu risinājums, kura mērķis ir novērst robežkontroles atjaunošanu uz Ziemeļīrijas un Īrijas robežas, būs laikā ierobežots.

Tā kā bezvienošanās "Brexit" tagad noraidīts, ceturtdien parlamentam būs jābalso par "Brexit" atlikšanu.

Ja Lielbritānijas parlaments izšķirsies par "Brexit" atlikšanu, tam vēl nepieciešama visu pārējo 27 ES dalībvalstu piekrišana.

ES dalībvalstu līderi par to varētu lemt 21. un 22. maijā Briselē paredzētajā samitā.

Tomēr pat pozitīva lēmuma gadījumā "Brexit" varētu atlikt uz ļoti neilgu laiku, un Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers uzsvēris, ka Lielbritānijas izstāšanās no bloka "jāpabeidz" līdz Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām, kas gaidāmas maija beigās.

Piedalies vadošo Eiropas mediju organizētajā projektā "Eiropa runā"! Eiropas lielo informācijas burbuļu saplēšana, kurā iespējams piedalīties arī ikvienam Latvijas iedzīvotājam! Sīkāk par projektu.

Aizpildi anketu!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!