Фото: LETA/Vida Press

Ikreiz, kad slavens cilvēks atklāj, ka ir homoseksuāls, tas kļūst pat milzu notikumu, par kuru vēl ilgi tiek trītas mēles. Tiesa, sabiedrības nepatikas dēļ daudzi gadiem ilgi slēpj savu orientāciju, un arī 58 gadus vecais aktieris Kevins Speisijs "iznākt no skapja" sadūšojās tikai šoruden, tomēr viņa paziņojums izraisīja sašutuma vētru, jo tas nāca reizē ar apsūdzībām par uzmākšanos nepilngadīgam zēnam.

Tajā pašā laikā šovbiznesā netrūkst gadījumu, kad pareizi pasniegta "iznākšana no skapja" karjeru nevis sagandējusi, bet tieši pretēji – pat veicinājusi. "Delfi Izklaide" piedāvā atskatīties uz to, kā slaveni geji un lesbietes savulaik sadūšojās pasaulei atklāt patiesību par savu seksuālo orientāciju.

Aktieris Kevins Speisijs

Фото: Reuters/Scanpix/LETA

Kā jau iepriekš tika minēts, Kevinam Speisijam bija vajadzīgi daudzi gadi, lai beidzot sadūšotos plašākai sabiedrībai atzīt savu netradicionālo seksuālo orientāciju. Tiesa, vairums ļaužu uzskata, ka viņš atradis īpaši nepiemērotu brīdi, lai to izdarītu.

Oktobra izskaņā daudzus satrieca aktiera Entonija Rapa atzīšanās, ka Speisijs viņam esot uzmācies. Vīrietis apgalvoja, ka incidents esot noticis 1986. gadā kādā ballītē Speisija Ņujorkas dzīvoklī. Raps tolaik bija 14 gaduss vecs.

Speisijs, atbildot uz šo apsūdzību, "Twitter" tīklā publicēja atvainošanos, kurā apgalvoja, ka incidentu neatceras, savukārt paziņojumu noslēdza atzīšanās, ka viņš tagad dzīvojot kā homoseksuāls vīrietis.

"Kā to zina man vistuvākie cilvēki, dzīvē man ir bijušas attiecības kā ar vīriešiem, tā sievietēm. Es visas dzīves garumā esmu mīlējis vīriešus, un man ar vīriešiem ir bijušas romantiskas attiecības, un es tagad esmu izvēlējies dzīvot kā homoseksuāls vīrietis," vēstīja Speisijs.

Tiesa, tūkstošiem cilvēku tviterī šajās pēdējās dienās pauduši uzskatu, ka Speisijs nošāvis greizi, uz apsūdzību par uzmākšanos nepilngadīgam zēnam tālajos astoņdesmitajos reaģējot ar paziņojumu par savu seksualitāti. Daudzuprāt, tādējādi aktieris vēlējies panākt, ka lielāka uzmanība tiek faktam, ka viņš ir gejs, nevis tam, ka viņš uzmācies nepilngadīgam zēnam.

Turklāt drīz pēc Rapa paziņojuma pie preses vērsies arī filmu veidotājs Tonijs Montana, kurš atklājis – Speisijs 2003. gadā viņam esot uzmācies kādā Losandželosas bārā. "Viņš uzlika roku man uz kājstarpes un sagrāba manu mantību," vairāk nekā desmit gadus vecos notikumus atcerējies Montana, kurš tolaik jau bija pārsniedzis 30 gadu slieksni.

Ministrs Edgars Rinkēvičs

Фото: LETA

Latvijā līdz šim "skaļākā iznākšana no skapja" notika 2014. gada rudenī, kad Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, izmantojot mirkļbirku #proudtobegay (lepns būt gejs), savā "Twitter" kontā nāca klajā ar paziņojumu par netradicionālo seksuālo orientāciju.

Rinkēvičs vēstīja, ka Latvijā ir jārada tiesisks regulējums visu veidi partnerattiecībām un viņš ir gatavs par to cīnīties.

Tāpat arī viņš toreiz Latvijas Televīzijai uzreiz apstiprināja, ka viņa "Twitter" konts nav uzlauzts un tajā rakstītais ir patiess. Savukārt sabiedrība sadalījās divās nometnēs – daļa slavēja Rinkēviča drosmi, savukārt citi viņu nozākāja.

Savukārt 2015. gada sākumā intervijā izdevumam "Una" Rinkēvičs arī atklāja, kāpēc beidzot sadūšojies "iznākt no skapja".

"Tas, ko vienmēr esmu uzsvēris, – ne es kādreiz esmu slēpies skapī, ne arī baigi afišējies. Vienkārši ir brīži, kad ir vērts atklāti pateikt to, ko daudzi jau zina," toreiz atzina Rinkēvičs, kurš arī zinājis – cilvēki viņam aiz muguras jau gadiem ilgi par to bija sačukstējušies.

Ierēdnis Roberts Putnis

Фото: LETA

Savukārt partijas "Progresīvie" ģenerālsekretārs Roberts Putnis savulaik kļuva par pirmo ierēdni Latvijā, kurš oficiālā dokumentā atklājis, ka viņš ir precējies ar vīrieti.

2015. gadā Putnis, kurš bija toreizējais Kultūras ministrijas Mediju politikas nodaļas vadītājs, valsts amatpersonas deklarācijā, ko viņš bija iesniedzis Valsts ieņēmumu dienestā, bija norādījis, ka ir precējies ar Dmitriju Markovu.

Tā kā Putnis deklarācijā bija norādījis, ka viņš nomā divus dzīvokļus – vienu Latvijā, bet otru Vācijā –, kuluāros izskanēja runas, ka, iespējams, tieši tur arī noslēgta viņa laulība.

Amerikāņu aktieris Krievijā Odins Bairons

Фото: Kadrs no filmas

Amerikāņu aktieris Odins Bairons, kurš pazīstams ar daktera Fila Ričardsa lomu seriālā "Interni", 2015. gada sākumā drosmīgi paziņoja, ka viņš esot gejs.

Bairons, kurš nereti tiek dēvēts par Krievijas seksīgāko amerikāni, no skapja iznāca intervijā izdevumam "Vulture". Aktieris tolaik skaidroja, ka par savu homoseksualitāti vecākiem izstāstījis jau pusaudža vecumā. Tāpat par to esot zinājuši viņa tuvākie draugi un pat daži viņa kolēģi no Krievijas televīzijas.

Intervijas laikā Bairons bija pasūdzējies, ka gandrīz visi seriāla aktieri pret viņa izvēli attiecas ar sapratni, vienīgi Ivans Ohlobistins (dakteris Bikovs) esot "īsts homofobs", un šī iemesla dēļ viņš gandrīz atteicies no dalības seriāla otrajā sezonā.

"Sākumā viņš centās būt diezgan jauks un reiz teica, ka gribētu uzspridzināt Ameriku, manis dēļ pasaudzējot tikai Minesotu. Bet pēc tam Ohlobistins izteicās, ka gejus vajadzētu dedzināt krāsnīs. Man tas bija liels trieciens," intervijā stāstīja amerikānis.

Aktrise Elena Peidža

Фото: AP/Scanpix

Savukārt aktrise Elena Peidža 2014. gada Valentīna dienā publiski atzinās, ka ir lesbiete. Viņa par to pavēstīja Seksuālo minoritāšu atbalstam veltītā konferencē Lasveigasā.

"Esmu te, jo esmu lesbiete," sacīja Peidža, izpelnoties skaļas publikas ovācijas un aplausu vētru.

Savā runā aktrise minēja, ka viņai ir vēlme palīdzēt citiem homoseksuāli orientētiem cilvēkiem mainīt citu cilvēku attieksmi pret minoritātēm.

"Esmu nogurusi no slēpšanās. Es daudzus gadus cietu, jo baidījos atklāties," sacīja Peidža un arī atzina – šī slēpšanās ir ietekmējusi viņu morāli un fiziski, cietušas arī viņas attiecības.

Dziedātājs Eltons Džons

Фото: Reuters/Scanpix/ LETA
Britu mūziķis sers Eltons Džons jau 1976. gadā kādā intervijā pirmo reizi ieminējās par savu netradicionālo seksuālo orientāciju, ļaujot saprast, ka viņš varētu būt biseksuāls.

Popmūzikas vidē nebijušais gadījums lika jūtami kristies Džona albumu pārdošanas apjomiem un negatīvi ietekmēja viņa popularitāti starp heteroseksuāli orientētajiem mūzikas faniem.

Šķiršanās laikā no sievas – skaņu inženieres Renātas Blauere – Džons izmantoja to kā aizsegu, lai izteiktu mājienu, ka viņš drīzāk varētu būt gejs, nevis biseksuāls.

Deviņdesmito gadu sākumā mūziķis iepazinās ar savu nākamo partneri – režisoru un producentu Deividu Fērnišu. 2005. gadā abi savas attiecības noformēja kā civilu savienību, savukārt 2014. gadā Džons un Fērnišs salaulājās oficiāli.

2010. gada decembrī ar surogātmātes palīdzību pasaulē nāca pāra pirmais kopīgais dēls, kuru nosauca par Zahariju Džeksonu Levonu Fērnišu-Džonu. Savukārt 2013. gada janvāri surogātmāte laida pasaulē otro pāra dēlu, kuram tika dots vārds Elaiža Džozefs Daniels.

Rokmūziķe Melisa Eteridža

Фото: Reuters/Scanpix/LETA
Amerikāņu rokdziedātāja Melisa Eteridža, nogurusi no žurnālistu spekulācijām par viņas seksuālo orientāciju, 1993. gadā laida klajā disku ar nosaukumu "Yes, I Am" ("Jā, es esmu"), kas ieguva milzīgu popularitāti.

Dažus mēnešus pirms tam viņa nāca klajā ar atklāsmi par savu homoseksualitāti tieši prezidenta Bila Klintona inaugurācijas pasākumā. Arī šobrīd Eteridža aktīvi cīnās par seksuālo minoritāšu tiesību aizsardzību.

2007. gadā Eteridža saņēma "Oskara" balvu par dziesmu Alberta Gora dokumentālajai filmai. Raugoties uz zeltīto statueti, viņa izteicās, ka tas būs vienīgais kailais vīrietis viņas guļamistabā.

Eteridža ir divas reizes precējusies. Pirmā savienība ar Tamiju Linnu Maiklsu (abas attēlā) ilga no 2003. līdz 2010. gadam. Savukārt 2014. gadā Melisa apprecējās ar Lindu Volemu, ar kuru ir kopā joprojām.

Aktieris Rūperts Everets

Фото: Vida Press

1989. gadā piederību seksuālajām minoritātēm intervijā kādam Parīzes izdevumam atklāja britu aktieris Rūperts Everets. Divdesmit gadus vēlāk viņš citā intervijā deva padomu topošajiem aktieriem viņa piemēram nesekot, ja tie vēlas veidot veiksmīgu karjeru kino.

Everets arī apgalvoja, ka "iznākšana no skapja" viņam nozīmējusi popularitātes zaudējumu. Arī apkārtējie cilvēki esot sākuši pret viņu izturēties citādi, bet par aģentu 007 viņš nekļuva tieši tāpēc, ka ir atklāts gejs.

Mūziķis Nīls Tenants

Фото: EPA/LETA
1994. gadā britu dueta "Pet Shop Boys" dalībnieks Nīls Tenants intervijā britu geju žurnālam "Attitude", runājot par grupas ieguldījumu geju kultūrā, negaidīti paziņoja: "Gribu teikt, ka esmu gejs un esmu sacerējis dziesmas no šāda skatu punkta."

Vēlāk mūziķis rakstīja: "Manuprāt, mūsu sabiedrība nedaudz pārvērtē seksualitātes nozīmi. Plašsaziņas līdzekļi ir daudz vairāk noraizējušies par seksu, nekā parastie cilvēki... Nesaprotu, kā mana seksuālā orientācija var ietekmēt manu kultūras dzīvi. Sekss nav brīvā laika pavadīšanas veids, hobijs vai sports. Es guļu tikai ar tiem, pret kuriem man ir ļoti spēcīgas jūtas."

TV personība Elena Dedženeresa

Фото: Reuters/Scanpix/LETA

1997. gada 14. aprīlī nāca klajā žurnāla "Time" numurs, uz kura vāka bija redzama pazīstamā amerikāņu televīzijas raidījumu vadītāja Elena Dedženeresa, bet teksts vēstīja: "Aha, esmu lesbiete."

Intervijā Elena sacīja: "Es nekad neesmu gribējusi būt geju sabiedrības daļa. Nekad. Es atklāju savu orientāciju, jo vēlos būt godīga pret sevi."

Vislielāko rezonansi radīja viņas seriālā "Ellen" atveidotā tēla iznākšana no skapja – savu interesi par sievietēm Elenas varone seriālā atklāja psihoterapeitei, kuru tēloja Opra Vinfrija.

Šī sērija ar nosaukumu "The Puppy Episode" 1997. gada aprīļa izskaņā kļuva par īstu apvērsumu un ietekmēja gan televīzijas saturu, gan seksuālo minoritāšu kustību.

Tomēr atklātība 1997. gadā gandrīz maksāja viņai karjeru, jo paziņojums ietekmēja reitingus un seriāla filmēšanu pārtrauca. Dedženeresa atgriezās uz stand-up komēdiju skatuves. Neveiksmīgi bija arī centieni 2001. gadā atsākt seriāla filmēšanu.

Elena nepadevās un pēc diviem gadiem radīja sarunu šovu "Ellen: The Ellen DeGeneres Show", kas piedzīvoja pārsteidzošus panākumus. Šovs veiksmīgi darbojas jau 14 gadus.

No 1997. līdz 2000. gadam televīzijas dīvai bija attiecības ar biseksuālo aktrisi Annu Hešu, bet vēlāk viņa satikās ar aktrisi un fotogrāfi Aleksandru Hedisoni. Kopš 2004. gada Elenai ir attiecības ar seriālu "McBeal" un "Arrested Development" aktrisi Poršu de Rossi.

Pēc viendzimuma laulību legalizēšanas Kalifornijā pāris savas attiecības noformēja juridiski. Kāzu ceremonija notika 2008. gada augustā, un Elenai tajā bija balts smokings, bet Poršai – tradicionālā līgavas kleita.

Dizaineri Dolče un Gabana

Фото: Reuters/Scanpix
Gadsimtu mijā, 15 gadus pēc kopīgas dzīves un karjeras uzsākšanas, atklātībā nonāca itāļu dizaineru Stefano Gabanas un Domeniko Dolčes attiecību raksturs – viņi oficiāli atzinās, ka ir geji.

Šobrīd dizaineri gan vairs nav kopā kā pāris, tomēr savas attiecības atceras ar maigumu. "Joprojām atceros, kā mēs pārdzīvojām šo briesmīgo triecienu... Tas būtu bijis sāpīgs jebkuram pārim – gan gejiem, gan naturāļiem. Mēs vēl joprojām esam kopā, jo aiz muguras ir savstarpējās mīlestības vēsture.

Esam palikuši draugi un darījumu partneri, tas ir tikai saprātīgi. Tā vietā, lai sadalītu biznesu, mēs turpinām sadarboties. Tas bija sarežģīti, bet mēs tikām galā," Gabana savulaik stāstījis kādā intervijā.

Dziedātājs Džordžs Maikls

Фото: Vida Press

Britu dziedātājs Džordžs Maikls, kurš pērn Ziemassvētkos nomira, ir viens no tiem, kuriem "iznākšana no skapja" savulaik krietni pabojāja reputāciju.

Džordžs Maikls no sabiedrības gadiem ilgi slēpa savu seksuālo orientāciju, un no skapja viņš piespiedu kārtā iznāca deviņdesmito gadu beigās, būdams 34 gadus vecs.

1998. gadā viņš tika arestēts par neķītru uzvedību kādā sabiedriskajā tualetē Losandželosā, un pēc šī incidenta viņš arī beidzot atzinās, ka ir gejs.

Savukārt pēc Maikla nāves atklājās – viņš gadiem ilgi slēpis savu orientāciju, jo vēlējies pasargāt savu mammu. Tāpat arī mūziķa draugi stāstīja, ka viņš savas karjeras pirmsākumos seksuālās orientācijas slēpšanas dēļ esot bijis ļoti nomākts, bet situāciju vēl vairāk pasliktinājuši homofobi.

Modele un dziedātāja Samanta Foksa

Фото: Vida Press

2003. gada februārī presē parādījās ilgi gaidītā ziņa par britu modeles un dziedātājas Samantas Foksas homoseksualitāti, jo baumas par to, ka viņa ir lesbiete, klīda jau kopš deviņdesmito gadu sākuma.

"Cilvēkiem pienācis laiks uzzināt, kur atrodas mana sirds. Cilvēki nepārtrauc baumot, ka esmu lesbiete. Es nezinu, kas es esmu. Viss, ko zinu, ir tas, ka esmu iemīlējusies Mirā (Mira Stretone, dziedātājas menedžere). Es viņu mīlu līdz neprātam un vēlos pavadīt kopā ar viņu visu savu dzīvi," toreiz paziņoja Samanta.

Stretone pēc ilgas cīņas ar vēzi 2015. gadā devās mūžībā, un Foksa toreiz ar sociālo tīklu starpniecību pasaulei pavēstīja šo sēru ziņu, piebilstot, ka Mira bijusi viņas menedžere un partnere 16 gadus.

Aktrise Džodija Fostere

Фото: Vida Press

Kuluāros gadiem ilgi klīda runas, ka amerikāņu aktrise Džodija Fostere ir lesbiete, taču pirmo reizi publiski viņa par to atļāvās runāt "Zelta globusu" ceremonijā 2013. gadā.

Toreiz, saņemot Sesila de Milla balvu par ieguldījumu izklaides industrijā, viņa savā uzrunā skaidroja, ka "iznākusi no skapja visiem, kurus jebkad satikusi", un pauda nožēlu, ka mūsdienās vajadzīgs arī publisks paziņojums plašsaziņas līdzekļiem.

Fostere pastāstīja, ka jau agrāk ir atzinusies savā netradicionālajā seksuālajā orientācijā, bet tas noticis "akmens laikmetā" un toreiz viņā klausījušies tikai radinieki. 2014. gada pavasarī pēc aptuveni gadu ilgas draudzības viņa apprecējās ar fotogrāfi Aleksandru Hedisoni (abas attēlā).

No 1993. līdz 2008. gadam Fosteres partnere bija producente Sidnija Bernarda, un šajā laikā pasaulē nākuši arī aktrises abi dēli – Čārlzs un Kristofers.

Dziedātājs Adams Lamberts

Фото: Reuters/Scanpix
2009. gada jūnijā žurnālā "Rolling Stone" realitātes šova "American Idol" astotās sezonas uzvarētājs Adams Lamberts atklāja: "Nedomāju, ka kāds jutīsies izbrīnīts, uzzinot, ka esmu gejs."

Ņemot vērā jaunā mūziķa vispārējo atklātību attiecībā uz personiskās dzīves publiskošanu, šis paziņojums nebija pārsteidzošs. Lambertam pēdējos gados bijušas attiecības ar vairākiem dažādiem vīriešiem, savukārt jaunākās ziņas liecina – šobrīd viņš ir brīvs puisis.

Dziedātājs aktīvi iestājas par geju, lesbiešu, biseksuāļu un transpersonu tiesībām, un vairākkārt par savu darbu saņēmis dažādus apbalvojumus un uzslavas.

Dziedātājs Rikijs Mārtins

Фото: Vida Press

2010. gada pavasarī puertorikāņu dziedātājs Rikijs Mārtins savā oficiālajā mājaslapā divās valodās – spāņu un angļu – atzina savu homoseksualitāti. Un piebilda: "Man ir ļoti paveicies būt par to, kas es esmu."

Tā paša gada novembrī vairākās televīzijas intervijās mākslinieks izteica vēlēšanos salaulāties ar savu tā brīža puisi, biržas mākleri Karlosu Gonsalesu Abellu, ar kuru kopā viņš jau audzināja dēlus Valentīno un Mateo. Dvīņu puikas 2008. gadā laida pasaulē surogātmāte.

Mārtina un Abella savienībai tomēr nebija lemts "ilgi un laimīgi līdz mūža galam" scenārijs, bet pērn tapa zināms, ka dziedātājs uzsācis jaunas attiecības.

Vēl jo vairāk – Mārtins aizvadītā gada novembrī Elenas Dedženeresas šovā pavēstīja, ka saderinājies ar mīļoto vīrieti, Sīrijā dzimušo mākslinieku Džeivanu Jozefu.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !