Meža atjaunošana pavasarī – kā tas notiek?

Mežam ir nozīmīga loma gaisa tīrības nodrošināšanā, jo tas fotosintēzes procesā darbojas kā atmosfēras oglekļa piesaistītājs un skābekļa ražotājs. Jauns, augošs mežs ražo skābekli daudz vairāk nekā pieaudzis mežs. Lai planētai tik nozīmīgais process turpinātos, AS „Latvijas valsts meži” pavasarī uzsāk meža atjaunošanu, kas, prasmīgi veikta, ļauj ievākt koksnes ražu mūsu bērniem, mazbērniem un mazmazbērniem. Šajā rakstā piedāvājam ielūkoties, kā notiek meža atjaunošana pavasarī.
Meža atjaunošana pavasarī – kā tas notiek?
1
Stādīšanas vietas izvēle. Meža atjaunošana sākas ar teritorijas izvēli – ciršanas vecumu sasniegušie koki ir pilnbriedā un skābekli vairs nespēj ražot – laiks dot vietu jaunajiem kokiem. Atjaunošanas darbi tiek plānoti arī ugunsgrēkā bojātās meža platībās, teritorijās, kur nepieciešams papildināt iepriekšējo gadu stādījumus, kas cietuši no salnām, slimībām, kukaiņu vai pārnadžu bojājumiem, kā arī meža platībās, kas dabiski nav pilnībā atjaunojušās. Visas apzinātās teritorijas tiek dalītas divās kategorijās – dabiski atjaunojams vai mākslīgi atjaunojams mežs.
AS „Latvijas valsts meži” arhīvs


Meža atjaunošana pavasarī – kā tas notiek?
2
Atjaunošanas veida izvēle. Vietās, kur mežam paredzēts atjaunoties dabiski, augsne tiek uzirdināta un atbrīvota no krūmiem un zāles, kas varētu traucēt sēkliņām ieaugties. Tās savukārt nokļūst augsnē, pateicoties atstātajiem „sēklas” kokiem. Tomēr, ja mežs šādā veidā neatjaunojas – aizzeļ ar zālaugiem un krūmiem vai atjaunojas ar nevēlamu koku sugu – tiek sēti vai stādīti t. s. mākslīgi atjaunojamie meži.
AS „Latvijas valsts meži” arhīvs


Meža atjaunošana pavasarī – kā tas notiek?
3
Stādāmā materiāla sagādāšana. Pirms sākt stādīt mežu, jāzina meža tips, ko konkrētajā vietā stādīt. Kad izlemts, kādam meža tipam atbilst minētie augšanas apstākļi, jāgādā stādāmais materiāls. Valsts meža atjaunošanai tiek izmantots „Latvijas valsts mežu” kokaudzētavās no speciālās sēklu plantācijās iegūtām sēklām izaudzēts kvalitatīvs stādāmais materiāls. Veiksmīga stādu izvēle un stādīšanas kvalitātes prasību ievērošana ir priekšnoteikums tam, lai jaunie meža stādi ieaugtu taisni, lai tos neizkaltētu saule, lai tie neciestu no pārlieku liela mitruma un lai saknēm pietiktu barības vielas un ūdens.
AS „Latvijas valsts meži” arhīvs


Meža atjaunošana pavasarī – kā tas notiek?
4
Augsnes gatavošana. Kad sagatavošanas darbi ir veikti, izcirtumā tiek sūtīts traktors, kas gatavo augsni, lai jau pēc gada var sākt stādīšanu. Augsnes gatavošanu veic jau iepriekšējā gadā – to uzar, tai noņem virskārtu un veic mineralizāciju, lai stāds labi ieaugtu un to nenomāktu lakstaugi.
AS „Latvijas valsts meži” arhīvs


Meža atjaunošana pavasarī – kā tas notiek?
5
Sākam stādīt. Ir pagājis gads, kopš augsne tika sagatavota jaunajiem stādiem – nu tiem laiks tikt stādītiem. Vispirms mežos stāda lapu koku stādus, tad priežu un egļu kailsakņu stādus, visbeidzot turpina ar priežu un egļu ietvarstādu stādīšanu. Sējot sēklas, Latvijā tiek atjaunoti tikai priežu meži. Uz vienu hektāru tiek iestādīti 3800 kailsakņu kociņu vai 1500 ietvarstādu, no kuriem ieaug 90%, ja stādīšanu veic profesionālis.
AS „Latvijas valsts meži” arhīvs


Meža atjaunošana pavasarī – kā tas notiek?
6
Neiztikt bez rūpēm. Nākamajos 3 – 4 gados vai līdz brīdim, kad koki sasniedz 10 metru garumu, jaunaudzes tiek apkoptas un uzraudzītas. Jaunie, svaigie stādiņi ir gardums meža zvēriem, un, lai tie nenopostītu jaunaudzes, kociņi tiek apstrādāti ar līdzekļiem, kas dzīvniekus atbaida. Divreiz pavasarī un vienreiz rudenī tiek veikta arī agrotehniskā kopšana jeb, vienkārši sakot, ravēšana, lai uzlabotu kociņu augšanas apstākļus. Zinošs darbu veicējs un labvēlīgi apstākļi ir pamats, lai ik gadu daudzi miljoni stādu veiksmīgi sāktu pilnvērtīgu dzīvi mežā.
AS „Latvijas valsts meži” arhīvs
Izzinoša ekskursija pa slepenajiem bunkuriem mežā Izzinoša ekskursija pa slepenajiem bunkuriem mežā   (3)
Sešas labākās putnu vērošanas vietas Latvijā Sešas labākās putnu vērošanas vietas Latvijā   (2)
Izdzīvošana mežā – kas jāņem līdzi, dodoties pārgājienā Izdzīvošana mežā – kas jāņem līdzi, dodoties pārgājienā   (4)
Piecas īpaši gardas bērzu un kļavu sulu receptes Piecas īpaši gardas bērzu un kļavu sulu receptes   (1)
Interesanti koka suvenīri Latvijā Interesanti koka suvenīri Latvijā   (4)
Latvijā biežāk sastopamo koku dziednieciskās īpašības Latvijā biežāk sastopamo koku dziednieciskās īpašības   (3)
Kur izstaigāt purvu sausām kājām Kur izstaigāt purvu sausām kājām   (1)
Ieskats piecās apburošās koka baznīcās Latvijā Ieskats piecās apburošās koka baznīcās Latvijā   (7)
Pievienojies sekotājiem, lai nepalaistu garām visu interesanto, trendīgo un drosmīgo.
Es jau esmu lietas kursā, paldies par atgādinājumu.