Kā izvārīt irdenu un garšīgu kvinoju
Foto: Shutterstock

Kvinoja ir kļuvusi par vienu no rīsu un griķu tikpat veselīgajām alternatīvām, kas aizvien biežāk iekaro graudaugu produktu plauktus. Tāpat kā rīsiem vai kuskusam, arī ideāli pagatavotai kvinojai jābūt pietiekami irdenai. Kā tādu pagatavot?

Kvinoja nākusi no Dienvidamerikas, kur Andu kalnu reģionā tā tiek audzēta jau 5000 gadu. Tehniski gan kvinoja neskaitās graudaugs, bet gan sēkliņas. Taču kulināri tā tiek izmantota tieši tāpat, kā jebkurš graudaugs. Pastāv gandrīz divi tūkstoši dažādu kvinojas veidu, taču veikalos visplašāk pieejama gaišā, brūnā, sarkanā un melnā kvinoja. Visneitrālākā garša ir gaišajai jeb baltajai kvinojai, bet brūnā, sarkanā un melnā kvinoja jau ir ar specifiskāku garšu un izteiktāku aromātu.

Kā vārīt kvinoju?

Pirms vārīšanas jebkuru kvinoju vispirms nepieciešams noskalot, iesaka "Thekitchn" speciālisti. Ap kvinojas sēkliņām ir dabīgs apvalks, kas var likt tai garšot rūgti un pat pēc ziepēm. Bet, kvinoju rūpīgi noskalojot, no šīs piegaršas var tikt vaļā.

Pēc noskalošanas kvinoju ber katliņā un pārlej ar šķidrumu. Kvinojas un šķidruma attiecībai jābūt 1:2, tāpēc, ja vāri glāzi kvinojas, vajadzēs divas glāzes šķidruma. Lai iegūtu patīkamāku garšu, kvinoju vari vārīt nevis ūdenī, bet gan buljonā.

Ja kvinoju vēlies īpaši irdenu, katliņā vispirms ielej mazliet eļļu, tad saber tajā noskaloto kvinoju un apcep apmēram minūti. Tad pārlej ar šķidrumu un ļauj tam sākt burbuļot. Samazini liesmu līdz nelielai un vāri apmēram 15–20 minūtes, līdz kvinoja mīksta un gatava. Pēc vārīšanas kvinojai ļauj nostāvēties 5 minūtes, lai tā var uzbriest, atstājot katliņam virsū uzliktu vāku.

Kad kvinoja izvārīta, noņem no katliņa vāku un uzirdini sīkās sēkliņas ar dakšiņu. Ap kvinojas sēkliņām būtu jābūt nelielam, gaišam aplītim, kas atgādina dīgsta astīti. Kad kvinoja gatava, to vari ēst tāpat vai sajaukt visdažādākajos salātos kopā ar dārzeņiem, salātlapām un zaļumiem.

Comment Form