
Savā ziņā laime ir atkarīga no tā, kā mēs domājam. Kļūdas domāšanā piespiež mūs redzēt dzīvi negatīvās nokrāsās, taču tās ir iespējams atpazīt un no tām izvairīties.
Par to, kā to izdarīt un kādi ir pieci izplatītākie kognitīvie traucējumi, portālā "Psychology Today" skaidro personīgās izaugsmes treneris Džons Kims.
Kas ir kognitīvie traucējumi
Tas ir veids, kā mūsu prātu pārliecināt par kaut ko, kas nav patiess. Proti, – tie nav meli, bet puspatiesība. Šādas neprecīzas domas pastiprina negatīvo domāšanu un emocijas. Mēs it kā sakām sev racionālas lietas, bet patiesībā to vienīgais mērķis ir uzturēt mūsu slikto pašsajūtu.
Turpmākajās rindās Kims piedāvā iepazīties ar visai izplatītām domāšanas kļūdām. Uzzinot par katru no tām, uzdod sev divus jautājumus:
- Vai esi sevī pamanījis tādus kognitīvos traucējumus?
- Ja jā, tad kad?
Izplatītākie kognitīvie traucējumi
Filtrācija
Šīs kļūdas būtība ir tāda, ka uzmanības centrā tiek ņemti vērā tikai negatīvie situācijas aspekti. Pozitīvie vienkārši neskaitās. Šādā scenārijā cilvēks var ieciklēties uz vienu negatīvo brīdi, tādēļ visa viņa dzīve iekrāsojas blāvās krāsās.
Melns-balts domāšana
Polarizētā jeb melns-balts domāšana ir tāda, ka cilvēks domā galējībās. Viņš ir vai nu pati pilnība, vai absolūts neveiksminieks. Trešais variants nepastāv.
Ja viņš uzdevumu neizpilda ideāli, tad uztver to kā pilnīgu izgāšanos. Līdzīga kognitīvā kļūda aktivizējas, nodarbojoties ar sportu un arī biznesa vidē.
Pārmērīga vispārināšana
Šādā kognitīvā novirzē cilvēks nonāk pie vispārēja secinājuma, pamatojoties tikai uz vienu incidentu vai vienu pierādījumu daļu. Ja kaut kas slikts atgadās vienreiz, viņš sagaida, ka tas notiks atkal. Viens nepatīkams gadījums tiek uztverts kā daļa no nebeidzamas neveiksmju ķēdītes.
Tāds domāšanas tips bieži novērots romantiskās attiecībās. Piemēram, kad pēc viena neveiksmīga randiņa cilvēks nolemj, ka viņš mūžīgi paliks vientulībā.
Pārsteidzīgi secinājumi
Šī domāšanas kļūda ir tāda: cilvēks uzreiz izdara secinājumus, neiegūstot pietiekami daudz pierādījumu.
Tādā veidā viņš jau iepriekš "saprot" citu cilvēku attieksmi pret sevi, nepapūloties tam otram nemaz pavaicāt viņa paša viedokli. Līdzīga situācija nereti rodas starppersonu attiecībās un draudzībā.
Tas pats attiecas uz darbu un jauniem projektiem. Cilvēks var sevi pārliecināt par jauna projekta izgāšanos, to pat neuzsācis.
Visa pārvēršana katastrofā
Šis kognitīvais traucējums liek cilvēkam bez jebkāda iemesla sajust katastrofas tuvošanos. Viņš pastāvīgi uzdod sev tādus jautājumus kā": "Kā būtu, ja būtu?", "Ko darīt, ja notiek traģēdija?", "Ko darīt, ja tas notiek ar mani?", "Ko darīt, ja es jutīšu izsalkumu?", "Kas notiks, ja es nomiršu?"
Ja dzīvi veido šādas uzmācīgas gaidas, ne par kādu laimi nevar būt ne runas! Arī šī kļūda ir saistīta ar negatīvu notikumu uztveri. Tādā gadījumā neliels negatīvs notikums, piemēram, personīga izgāšanās, tiek saskatīta kā liela mēroga globāla traģēdija. Savukārt pozitīvo un svarīgo notikumu skaits ir nepietiekami novērtēts.
Ja tu sevī saskatīji kaut vienu no iepriekš minētajiem kognitīvajiem traucējumiem, uzdod sev trīs jautājumus:
- Ko sliktu tavā dzīvē ienes šāds domu modeli?
- Kāda kļūst tava uzvedība šo domu iespaidā?
- Kādu lomu tas viss spēlē tavā ikdienā?
Iespējams, apziņa par domāšanas paradumu kaitējumu būs stimuls atvadīties no tiem, iedrošina Kims.
Turpinājumā lasi portāla "Cālis" arhīva rakstus, kas sniegs iespēju tev palūkoties psiholoģijas pasaulē – uzzināt, kādās situācijās ir pat noderīfi iedomāties sliktāko scenāriju, kādus ieradumus vajadzētu apgūt, lai kļūtu par pārliecinātu cilvēku, kā apturēt uzmācīgas domas un vēl daudz citu triku, lai dzīvi padarītu veiksmīgāku.
- 1. Piecas aktivitātes, kas aizkavē kognitīvo traucējumu piezagšanos
- 2. Bet es to atceros! Kā rodas viltus atmiņas?
- 3. Īpašības, kas palīdz attīstīt kritisko domāšanu un līdz ar to – gūt panākumus
- 4. Kad ir pat noderīgi domāt par sliktāko iespējamo scenāriju
- 5. Būt laimīgam – tas ir vienkārši! Pieci principi, kas nekad neiziet no modes
- 6. Paradoksāli, bet fakts: astoņas dzīvē veiksmīgu cilvēku īpatnības
- 7. 10 paradumi, kuriem veiksmīgi cilvēki pārvilkuši strīpu
- 8. Ieradumi, kas piemīt ārkārtīgi pārliecinošiem cilvēkiem
- 9. Kā atrast savu patieso būtību un nepakļauties masu spiedienam
- 10. Mentālas lamatas produktivitātei: kā neitralizēt šos 'ienaidniekus'
- 11. Pašvērtējuma šūpolēs – salīdzināšanas tirānija, laimīgo lamatas un vērtības nosargāšana
- 12. Netici visam, ko pats domā! Kā apturēt uzmācīgas domas un nomierināties
- 13. Piecas dzīves izvēles, kuras cilvēki bieži nožēlo