Foto: EPA/Scanpix/LETA

26 gadus Baltkrievijā valdījušais Aleksandrs Lukašenko paziņojis par gatavību daļu savu pilnvaru nodot valdībai un citiem varas orgāniem, liecina viņa paziņojums "Telegram" kanālā "Pul Pervogo".

"Tā kā pēdējā laikā daudz runā par pilnvaru pārdali, acīmredzot kādam to pietrūkst, kopumā tas ir pareizi: valdībai ir jāuzkrauj vēl, ir jāuzkrauj citām varas struktūrām un orgāniem. Noņemt prezidentam neraksturīgus jautājumus," ierakstā saka Lukašenko.

Lukašenko papildina, ka saņēmis piedāvājumu nodot 71 pilnvaru visiem varas līmeņiem.

Aleksands Lukašenko savu leģitimitāti kā prezidents zaudējis pēc Rietumos neatzītām prezidenta vēlēšanām, kurām sekoja plaši protesti un varasiestāžu mēģinājumi ar spēku tos apslāpēt, kā arī negaidīti sarīkotās inaugurācijas.

Kopš protestu sākuma Lukašenko bieži piemin arī konstitucionālo reformu. Tā gan nav pilnībā jauna ideja un reti kurš tic, ka tās rezultāts patiešām būtu Lukašenko ietekmes zaudēšana. 2019. gadā baltkrievu politologs Arsēnijs Sivickis portālam "Delfi" skaidroja, ka Lukašenko konstitucionālā reforma varētu līdzināties Kazahstānas modelim, kur ilgi valdījušais prezidents Nursultans Nazarbejevs pēc atkāpšanās no amata ietekmi valstī tik un tā ir saglabājis.

Baltkrievijā kopš 9. augusta notiek plaši tautas protesti pret 26 gadus valdījušo Aleksandru Lukašenko un prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu. Drošības iestādes brutāli vēršas pret demonstrantiem, par ko medijos parādās arvien jaunas liecības.

ANO ir zināms par vismaz 450 dokumentētiem spīdzināšanas gadījumiem. Te kāda vīrieša stāsts, kā viņu OMON miliči izvaroja ar steku. Te redzams gadījums, kā milicis sit sievieti. Te lasāms stāsts par kāda medijos popularitāti guvuša foto varoni, te video redzams, kā drošībnieks tiešā tēmējumā sašauj žurnālisti. Par piedzīvoto pastāstīja arī divi Minskā aizturēti Latvijas pilsoņi. Savukārt kāda Krievijas blogera stāsts te. Bet šeit biedējošs video no OMON aizturēšanas automašīnas.

Pats Aleksandrs Lukašenko, diskreditējot protestu nozīmi, ir izteicies par miermīlīgo protestu dalībniekiem kā "aitām", "žurkām", bijušajiem kriminālnoziedzniekiem, kuri ir bezdarbnieki, kā arī apgalvojis, ka ap 60% visu demonstrantu atrodas dažādu vielu reibumā. Varasiestādes arī izplata stāstus, ka protestētāji saņem naudu, bet prezidents biedē ar NATO draudiem pie valsts robežām.

Lukašenko arī paziņoja, ka 60% fotogrāfiju ar vardarbībā cietušajiem ir "feiks" . Lukašenko arī apgalvoja, ka cilvēki paši uzkrāsojuši sev zilumus, lai apmelotu OMON. Vienlaikus viņš aicināja "piedot drošībnieku kļūdas". "Tie ir jūsu cilvēki. Pat, ja viņi ir kļūdījušies, piedodiet viņiem," drošībniekus aizstāvēja Lukašenko.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!