Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Baltkrievijas spēka struktūras gatavas pielietot kaujas ieročus, lai nodrošinātu kārtību valstī nerimstošo tautas protestu laikā, paziņojis Baltkrievijas Iekšlietu ministra pirmais vietnieks Genādijs Kazakēvičs.

Kā tviterī norāda žurnālists Franaks Vjačorka, tas faktiski nozīmē to, ka Aleksandrs Lukašenko ir gatavs šaut pa baltkrieviem.

Iekšlietu ministrijas izplatītā videoierakstā Kazakēvičs apgalvo, ka pret 26 gadus valdījušo Aleksandru Lukašenko notiekošie protesti pierimuši reģionos, bet pārvietojas uz Minsku un kļūst radikālāki.

Viņš norāda, ka protestētāji met akmeņus, pudeles, ceļ barikādes un dedzina riepas. "Mēs saskaramies ne tikai ar agresiju, bet ar kaujinieku grupām, radikāļiem, anarhistiem, futbola fanātiķiem, mēģinājumiem atkārtot augusta sākuma notikumus," apgalvo amatpersona.

Kazakēvičs pauda pārliecību, ka Baltkrieviju "mēģina atgriezt deviņdesmito gadu haosā" un Kremļa, kā arī Lukašenko iecienīto frāzi par uzspiestajām "krāsainajām revolūcijām".

"Iekšlietu ministrijas vārdā paziņoju: mēs neaiziesim no ielām un nodrošināsim valstī kārtību. Iekšlietu struktūru darbinieki un iekšējā karaspēka karavīri nepieciešamības gadījumā pielietos speciālos līdzekļus un kaujas ieročus," viņš brīdina.

Jāatzīmē, ka par spīti simtiem liecību par milicijas darbinieku nepamatotu vardarbību pret miermīlīgajiem protestētājiem, Kazakevičs iepriekš ir apgalvojis, ka baltkrievu miliči "darbojas atbilstoši likuma normām".

Baltkrievijā kopš 9. augusta notiek plaši tautas protesti pret 26 gadus valdījušo Aleksandru Lukašenko un prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu. Drošības iestādes brutāli vēršas pret demonstrantiem, par ko medijos parādās arvien jaunas liecības.

ANO ir zināms par vismaz 450 dokumentētiem spīdzināšanas gadījumiem. Te kāda vīrieša stāsts, kā viņu OMON miliči izvaroja ar steku. Te redzams gadījums, kā milicis sit sievieti. Te lasāms stāsts par kāda medijos popularitāti guvuša foto varoni, te video redzams, kā drošībnieks tiešā tēmējumā sašauj žurnālisti. Par piedzīvoto pastāstīja arī divi Minskā aizturēti Latvijas pilsoņi. Savukārt kāda Krievijas blogera stāsts te. Bet šeit biedējošs video no OMON aizturēšanas automašīnas.

Pats Aleksandrs Lukašenko, diskreditējot protestu nozīmi, ir izteicies par miermīlīgo protestu dalībniekiem kā "aitām", "žurkām", bijušajiem kriminālnoziedzniekiem, kuri ir bezdarbnieki, kā arī apgalvojis, ka ap 60% visu demonstrantu atrodas dažādu vielu reibumā. Varasiestādes arī izplata stāstus, ka protestētāji saņem naudu, bet prezidents biedē ar NATO draudiem pie valsts robežām.

Lukašenko arī paziņoja, ka 60% fotogrāfiju ar vardarbībā cietušajiem ir "feiks" . Lukašenko arī apgalvoja, ka cilvēki paši uzkrāsojuši sev zilumus, lai apmelotu OMON. Vienlaikus viņš aicināja "piedot drošībnieku kļūdas". "Tie ir jūsu cilvēki. Pat, ja viņi ir kļūdījušies, piedodiet viņiem," drošībniekus aizstāvēja Lukašenko.

Pats Lukašenko savu leģitimitāti kā prezidents zaudējis pēc Rietumos neatzītām prezidenta vēlēšanām, kurām sekoja plaši protesti un varasiestāžu mēģinājumi ar spēku tos apslāpēt, kā arī negaidīti sarīkotās inaugurācijas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!