Foto: AFP/Scanpix/LETA

Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā, protestējot pret svētdien notikušo drošības iestāžu brutālo vēršanos pret kārtējās protesta akcijas dalībniekiem, pirmdien gājienā devās pensionāri, vēsta "Radio Svoboda".

Saskaņā ar Baltkrievijas Iekšlietu ministrijas datiem svētdien protestu laikā visā valstī aizturēti 713 cilvēki.

Galvaspilsētā pirmdien pensionāru akcijas dalībnieki sapulcējās Neatkarības laukumā un devās gājienā pa prospektu, skandējot saukļus: "Mēs ticam, mēs varam, mēs uzvarēsim!" Savukārt garāmbraucošie autovadītāji kā ierasts signalizēja demonstrantu atbalstam.

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Vēlāk pret gājiena dalībniekiem pielietota piparu gāze un bijuši dzirdami vairāki, iespējams, petaržu sprādzieni, ziņo "Radio Svoboda". Savukārt protestētāji drošībnieku mašīnas nomētāja ar puķēm un saucieniem "fašisti", ziņo "Tut".


Līdzīgas pensionāru akcijas notikušas Brestā, Gomeļā, Grodņā, Mogiļevā un Lidā. Grodņā vairāki cilvēki aizturēti, bet viņu vecums nav zināms. Šī ir jau otrā pensionāru protesta akcija. Pirmo reizi tāda veida pasākums Minskā notika 5. oktobrī.

Vairākās Baltkrievijas pilsētās pirmdien turpinājās žurnālistu aizturēšanas, ziņo portāls "Currenttime". Gomeļā aizturēta "Tut" žurnāliste Jeļena Bičkova, kā arī "Komsomoļskaja pravda" žurnālists Pāvels Mickevičs un fotogrāfs Svjatoslavs Zorkins. Minskā atkārtoti aizturēta Krievijas ziņu aģentūras TASS korespondente Natālija Fedosenko.

Jāatzīmē, ka, ilustrējot varas attieksmi pret nerimstošajiem protestiem, iekšlietu ministra vietnieks pirmdien video uzrunā brīdināja par drošības iestāžu gatavību pret demonstrantiem pielietot kaujas ieročus.

Baltkrievijā kopš 9. augusta notiek plaši tautas protesti pret 26 gadus valdījušo Aleksandru Lukašenko un prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu. Drošības iestādes brutāli vēršas pret demonstrantiem, par ko medijos parādās arvien jaunas liecības.

ANO ir zināms par vismaz 450 dokumentētiem spīdzināšanas gadījumiem. Te kāda vīrieša stāsts, kā viņu OMON miliči izvaroja ar steku. Te redzams gadījums, kā milicis sit sievieti. Te lasāms stāsts par kāda medijos popularitāti guvuša foto varoni, te video redzams, kā drošībnieks tiešā tēmējumā sašauj žurnālisti. Par piedzīvoto pastāstīja arī divi Minskā aizturēti Latvijas pilsoņi. Savukārt kāda Krievijas blogera stāsts te. Bet šeit biedējošs video no OMON aizturēšanas automašīnas.

Pats Aleksandrs Lukašenko, diskreditējot protestu nozīmi, ir izteicies par miermīlīgo protestu dalībniekiem kā "aitām", "žurkām", bijušajiem kriminālnoziedzniekiem, kuri ir bezdarbnieki, kā arī apgalvojis, ka ap 60% visu demonstrantu atrodas dažādu vielu reibumā. Varasiestādes arī izplata stāstus, ka protestētāji saņem naudu, bet prezidents biedē ar NATO draudiem pie valsts robežām.

Lukašenko arī paziņoja, ka 60% fotogrāfiju ar vardarbībā cietušajiem ir "feiks" . Lukašenko arī apgalvoja, ka cilvēki paši uzkrāsojuši sev zilumus, lai apmelotu OMON. Vienlaikus viņš aicināja "piedot drošībnieku kļūdas". "Tie ir jūsu cilvēki. Pat, ja viņi ir kļūdījušies, piedodiet viņiem," drošībniekus aizstāvēja Lukašenko.

Pats Lukašenko savu leģitimitāti kā prezidents zaudējis pēc Rietumos neatzītām prezidenta vēlēšanām, kurām sekoja plaši protesti un varasiestāžu mēģinājumi ar spēku tos apslāpēt, kā arī negaidīti sarīkotās inaugurācijas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!