Foto: Shutterstock
Kad saldie ievārījumi jau savārīti kā uz karu, kompoti un sīrupi arī jau pārpārēm, bet konservēšanas gars vēl nav atkāpies, jāķeras pie lietas un jāpagatavo arī kāds sāļais virums, ko ziemā pasniegt pie gaļas, siera, uzkodu platēm un pamatēdieniem. Kādu? Lūk, 12 dažādi varianti!

Mēs visi ļoti labi zinām, kas ir ievārījums, kompots, marmelāde un sīrups, bet konservēšanas jomā salīdzinošs jaunpienācējs ir čatnijs. Tas aizgūts no indiešu virtuves, kur pikanti ēdieni ir lielā cieņā. Arī šis aizguvums nav izņēmums pikantuma jomā, jo, lai arī tie var būt gatavoti no visdažādākajām sastāvdaļām, sava veida pikantums ir neatsverams. Tās var būt ķiploka daivas, čili, paprika vai kāds garšvielu maisījums. Visbiežāk receptūrā noteikti pamanīsi arī norādi pēc kāda etiķa nepieciešamības, un tas var būt kāds ogu vai augļu etiķis interesantākam rezultātam.

Interesanti ir arī tas, ka čatniji lielākoties ir sāļi, taču sastāvdaļās var pavīdēt ogas un pat augļi. Un tieši šo neparasto garšu salikuma dēļ ir pat ļoti ieteicams nodrošināties ar kādu burciņu čatnija, lai pārsteigtu viesus kādā saviesīgā pasākumā pie uzkodām vai arī palutinātu paši sevi sezonās, kad no svaigām dārza veltēm vairs nebūs ne miņas.

Pēc konsistences čatnijam jābūt ne pārāk šķidram, lai to var uzsmērēt uz kādas maizītes vai krekera. Atkarībā no pievienotā cukura un pektīna daudzuma, čatnijs būs vairāk vai mazāk želejai līdzīga mērce.

Kā izmantot čatnijus?

Foto: Shutterstock

Noteikti ne vienu vien urda jautājums, kā tad pagatavoto čatniju pēc tam izmantot. Pavisam vienkāršs veids ir pasniegt to kādā nelielā trauciņā kopā ar uzkodām, lai iemērktu tajā sieru, kādu gaļas šķēli vai grauzdiņu. Ļoti labi čatnijs garšos uz apgrauzdētas maizītes, un pasniedzot ar kādu treknāka siera šķēli, iegūsi jau glaunas uzkodas.

Vēl čatniji ļoti labi noderēs, pasniedzot sāļos pīrāgus. Katrs ēdājs pēc izvēles var savam gabaliņam uzziest sulīgo mērci, bet pāri visam stāv dažādi pamatēdieni, kur čatniji aizvietos garlaicīgās krējuma un kečupa mērces. Čatnijs noteikti piestāvēs pie dažādiem cepešiem, grilētas gaļas, šašlika, steika, karbonādes, tāpat arī dažādi zivju ēdieni veidos visai kārdinošu salikumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!