Foto: Shutterstock
Vienalga, cik vecs tu esi, ķīselis tiek dēvēts par bērnības garšu. Vienam tās ir skolas kopgalda atmiņas, citam omes vai mammas vārītais ķīselis. Tas ir arī rūpju un mīlestības simbols, jo tā pagatavošana prasa vairāk laika nekā maizes uzsmērēšana. Ķīselis kā jūra buberta kuģim, biezais ķīselis kā aisbergs, kas peld piena okeānā. Ķīselim ir daudz variāciju, bet vienojošais ir tas, ka to var saukt par komforta ēdienu. To ēdot aizmirstas rūpes un raizes.

Vai esi lasījis latviešu tautas pasaku, kur ganuzēns ciemos pagaršoja ķīseli un vareni priecīgs skrēja to mātei pastāstīt, bet, lecot pāri grāvim, aizmirsa ķīseļa vārdu? Tad nu puika sāka pa grāvi ar roku meklēt pazudušo vārdu, meklēja tik cītīgi, ka viņam meklēšanā pievienojas gandrīz visi, kas gāja garām. Pat vagars un muižkungs, jo domāja, ka ļoti vērtīgs dārgums tiek meklēts. Tad kāds pateica : "Esat gan ķīseli sakūluši!" Un ganuzēns pārlaimīgs aizcilpoja uz mājām saukdams: "Ķīseli ēdu, ķīseli ēdu!"

Kas tad ir šis ķīselis? Es teiktu – iebiezināts salds padzēriens, bet, ja ejam dziļumā un meklējam ķīseļa izcelsmi vēstures lappusēs, tad par ķīseli tika dēvēts ieskābēts un sarecināts auzu miltu novārījums (no slāvu vārda киселъ — "skābs"), kas labi dzesēja slāpes karstā laikā un piedevām vēl nesa sāta sajūtu.

Ķīselis ir iecienīts un iemīļots arī mūsu kaimiņiem: igauņi šo padzērienu sauc par kissel, lietuvieši kisielius, bet poļi: kisiel.

Mūsdienās ar vārdu ķīseli gan saprotam nevis skābu strebekli, bet augļu un ogu desertu.

Ķīselis ir neiztrūkstošs bērnības atmiņu līdzgaitnieks. Paceļ roku, kurš vēl atceras skolas kopgaldā pasniegtos "ziloņu punķus"?! Biezo kakao vai žāvēto augļu ķīseli, pasniegtu ar pienu...

Brūnganajā masā piepūtušās un uzbriedušas tupēja rozīnes, aprikozes un āboli. Visgardākās bija aprikozes, bet tās ķīselī atradās tikpat reti kā jaunā gada saldumu pakā mandarīni.

Abi šie ķīseļi, neskatoties uz neglaimojošo puņķu iesauku, bija gardi, ko nevarēja teikt par biezo piena ķīseli! Pie visiem svētajiem, kāpēc kaut kas tāds bija jāgatavo?! Un šķīvis bija jāizēd tukšs! Cik labi, ka klasesbiedriem tas garšoja, jo es labprāt atdevu savu porciju.

Skolas ēdnīcā dabūjamie ķīseļi atradās zemākā pozīcijā, par pakāpi augstāk jau bija uz kāzu galda dabūjamie. Iespējams, ka tie garšoja labāk tāpēc, ka bija īpaši skaistos trauciņos un tika servēti uz balti klāta galda, piedevām tās taču bija kāzas – ar smuku līgavu, smuku kleitu man pašai, mūziku un izklaidēm.

Taču visaugstāko pjedestālu ieņēma omītes gatavotie ķīseļi. Sezona tika atklāta ar rabarberu ķīseli, tam sekoja zaļo ērkšķogu ķīselis (žēl tikai, ka, lai pie tā tiktu, bija jāknibina nost kātiņus un spurainās astītes), tad jau kārta bija jāņogu skābajam un spirdzinošajam ķīselim.

Faktiski caur omes kattlu izgāja visas sezonas augļi un ogas, sākot ar rabarberiem, beidzot ar dzērvenēm. Pēdējais bija visbiežāk vārītais, jo ome prata dzērvenes uzglabāt svaigas gandrīz līdz Jāņiem. Ķīseli strēbām tāpat vai, ja omei bija luste, dabūjām arī klimpas, bubertu vai vienkārši mannas putru klāt.

Protams, bija arī biezie ķīseļi – ar žāvēto ābolu daiviņām bagātinātie un ķirbju ķīselis ar kanēli. Tagad tos dēvē par desertiem un pasniedz restorānos.

Galvenā ķīseļa draudzene bija kartupeļu ciete, ko ne vienmēr varēja nopirkt, tāpēc dabūjām rīvēt kartupeļus (kas nozīmēja klimpas un pankūkas), lai pēc tam izkaltētu un izžāvētu iegūto cieti.
Galvenais, ko iemācījos no omes, bija ķīseļa proporcijas šķidrajiem ķīseļiem pietika ar vienu, divām ēdamkarotēm (20-30 gramiem) cietes uz vienu litru, bet biezajiem vajadzēja trīs, četras ēdamkarotes (60-80 gramus).

Un vēl – nekādā gadījumā nevajag cieti bērt pa tiešo katlā, ja vien mērķis nav klīstera ķilķēni. Ciete jāatšķaida ūdenī un tikai tad jālej klāt karstajam šķidrumam

Ķīselis ir pārdzīvojis un izdzīvojis vairākus gadsimtus, un izskatās, ka nogruntējies uz palikšanu mūsu ēdienkartē, ieņemot vietu uz pjedestāla, ko sauc par bērnības garšu.

Kāds ir tavs bērnības ķīselis? Kāda ķīseļa – bieza vai plāna – cienītājs esi tu? Un, kad tu pēdējo reizi ēdi ķīseli? Pastāsti to mums, rakstot uz receptes@delfi.lv vai mūsu "Facebook" un "Instagram" kontā.

Mums ir vesela ķīseļu kolekcija, ko izmēģināt! Lai top!

Klasisks biezpiena krēms ar ogu ķīseli

Foto: Privātais arhīvs

"Jau kādu laiku no prāta neizgāja šis bērnības kārums – biezpiena krēms ar ķīseli. Beidzot saņēmos un uztaisīju. Tagad sēžu pārēdusies un domāju, varbūt varu vēl kādu sakārdināt," tā recepti piesaka mūsu lasītāja Ligita Dambīte.

Lasīt vairāk

Rīsu krēms ar zemeņu ķīseli

Foto: Privātais arhīvs

Ļoti vienkāršs un klasisks saldēdiens, kas uzjundīs patīkamas bērnības atmiņas. Savā "Instagram" kontā pārbaudītu recepti atklāj Justīne Rūda.

Lasīt vairāk

Rabarberu ķīselis ar pienu

Foto: Privātais arhīvs

"Rabarberi man vienmēr asociēsies ar mammu un viņas receptēm. Sezonas gardums ar bērnības piešprici," savā "Instagram" kontā pārbaudītu recepti atklāj Justīne Rūda.

Lasīt vairāk

Vienkāršais dzērveņu ķīselis

Foto: Shutterstock

Vienkārši pagatavojams dzērveņu ķīselis saldētavas krājumu patukšošanai. Atdzesētu var baudīt gan tāpat vien, gan kā piedevu dažādiem vienkāršiem desertiem, pasniedzot, piemēram, ar putukrējumu, rīsu krēmu vai saldo biezpiena sacepumu. Recepti iesaka Vineta Vīksna.

Lasīt vairāk

Kandavas novada garša – saldais 'Abavas sniegs'

Foto: Dagnija Gudriķe

Kandavas iedzīvotāji ir ļoti priviliģēti, jo viņiem nav jāgaida ziema, lai baudītu sniegu – vieglu, debešķīgi gaisīgu un bezgala garšīgu "Abavas sniegu" iespējams izbaudīt jebkurā gadalaikā.

Lasīt vairāk

Supervienkāršais piena ķīselis

Foto: Shutterstock

Gards un viekārši pagatavojams piena ķīselis, ko pasniedz ar ogu mērci, skābenu dzērveņu ķīseli, aukstu pienu vai vaniļas mērci.

Lasīt vairāk

Latgaliešu iecienītais auzu pārslu ķīselis ar sviestu

Foto: Privātais arhīvs

Auzu pārslu ķīselis ir tradicionāls Latgales puses paēdiens. Pēc skata tas ir visai necils – blāvi pelēcīga želeja, un, iespējams, tieši tādēļ daudzi pat nemēģina šo ēdienu nobaudīt. Tomēr gana daudz ir arī to, kas tīkami skābeno ķīselīti uzskata par īstenu delikatesi un, ķeroties pie gatavošanas, allaž ieraudzē tā pavairāk, lai siltu ķīseli ēstu ar piciņu sviesta, bet jau saželējušu – ar aukstu pienu. Recepti iesūtīja Silvija Ozoliņa.

Lasīt vairāk

Rīsu krēms ar ogu ķīseli

Foto: DELFI

Klasiskas vērtības ir neapgāžamas. Ogu ķīselis ar rīsu krēmu uzjundīs atmiņas par bērnības garšām.

Lasīt vairāk

Biezais rabarberu ķīselis

Foto: Shutterstock

Rabarberu ķīselis, ko pasniedz ar pienu vai vaniļas mērci.

Lasīt vairāk

Vienkāršais piena ķīselis

Foto: DELFI

Pavisam vienkāršs un ātri pagatavojams kārums no bērnības – klasiskais piena ķīselis. To var pagatavot tāpat vai pievienot karstajam ķīselim rozīnes vai riekstus, ja ir vēlēšanās.

Lasīt vairāk

Ievārījuma ķīselis

Foto: Shutterstock

Bērnības gardums - ievārījuma ķīselis. To var dzert tāpat, pievienot biezpiena plātsmaizei vai ēst ar pienu, kad atdzisis.

Lasīt vairāk

Svaigu ābolu un dzērveņu ķīselis

Foto: Shutterstock

Gards un ātri pagatavojams svaigu ābolu ķīselis.

Lasīt vairāk

Biezais šokolādes ķīselis

Foto: Shutterstock

Šokolādes ķīseli pasniedz ar putukrējumu, aukstu pienu vai ar skābenu dzērveņu ķīseli.

Lasīt vairāk

Piena ķīselis ar riekstiem

Foto: Shutterstock

Piena ķīselis ar riekstiem visgaršīgāk, ja pasniedz ar dzērveņu mērci.

Lasīt vairāk

Viltotais aprikožu ķīselis

Foto: Shutterstock

Ļoti gards burkānu ķīselis jeb viltotais aprikožu ķīselis.

Lasīt vairāk

Mandarīnu krēms ar ķiršu ķīseli

Foto: Privātais arhīvs

Domas aizklīst bērnībā, kad citiem ģimenē, citiem bērnudārzā krēmu ar ķīseli pasniedza kā lielāko kārumu. To gatavojot, iespējams, nevarēsi pat sagaidīt brīdi, kad varēsi to baudīt – tik gards tas ir. Maigs, ziemīgs krēms ar mandarīniem kā reiz piemērots šajā sniegotajā laikā.

Lasīt vairāk

Vienkārši rabarberu ķīselis

Foto: DELFI

Vasaras sākuma klasika – rabarberu ķīselis. Variējot ar cietes daudzumu, atšķirsies arī rezultāts. Vēlies biezo ķīseli, ko baudīt ar pienu vai putukrējumu, cieti vajadzēs par pāris ēdamkarotēm vairāk, bet, ja vēlies iegūt dzeramo, tad cieti liec tik, cik norādīts šajā receptē.

Lasīt vairāk

Vienkāršais šokolādes ķīselis

Foto: Shutterstock

Šokolādes ķīselis vai želejveida deserts, ko pasniedz ar putukrējumu, aukstu pienu vai ar skābenu dzērveņu ķīseli.

Lasīt vairāk

Biezais jāņogu ķīselis

Foto: Shutterstock

Biezais jāņogu ķīselis ir īsti vasarīgs, turklāt ne pārāk sarežģīts saldēdiens - baudi to ar pienu vai putukrējumu!

Lasīt vairāk

Rabarberu želejas mērce ar brilē krēmu

Foto: Shutterstock

Lielisks un īpatnējs veids, kā sagatavot rabarberus. Rabarberi daļēji tiek vārīti želejā un daļēji sīrupā, bet pēc tam samaisīti kopā, veidojot elegantu vasarīgu desertu kombinācijā ar krēmu brulē vai putukrējumu. Brilē krēma recepti var izlasīt šeit. Visērtāk rabarberu želeju vārīt iepriekšējā dienā, lai pa nakti želeja kārtīgi sastingtu ledusskapī.

Lasīt vairāk

Dzērveņu ķīselis

Foto: Shutterstock

Dzērveņu ķīseli var pasniegt ar pienu, putukrējumu vai krēmu.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!