Maltītes ar gruzīnu temperamentu
Foto: Shutterstock

Gruzija nav iedomājama bez ēšanas tradīcijām un viesmīlības, bez dāsna nama tēva, bez smaržīgiem, garšvielām bagātiem hinkaļiem, hačapuri vai šašlikiem. Gruzīnu virtuve ne velti ir izslavēta kā viena no labākajām virtuvēm pasaulē. Turklāt latvieši gruzīniem var pateikties par šašliku kultūru, kas tik cieši nostiprinājusies un ieņēmusi savu vietu pie latviešu galda.

Īsts gruzīnu galds ir daudzveidīgs, lai pie tā varētu ilgi sēdēt un, draudzīgi tērzējot, ilgi ēst. Turklāt saimniece nenogurusi mudinās našķēties ar dažādajiem ēdieniem.

Gruzīnu ēdienu gatavošanā tiek bagātīgi izmantotas garšvielas, zaļumi un vietējās izejvielas. Ne mājās, ne restorānos uz pusdienu galda neredzēsi kečupa pudeles, tā vietā tiek pasniegta tradicionālā skābeni asā tkemali mērce, kas gatavota no meža plūmēm.

Par gruzīnu ēdienu ikonām ir kļuvuši hinkaļi – ar rokām darināti mīklas sainīši, kas pildīti ar gaļu un zaļumiem, un hačapuri – karsta baltmaize, kas bagātīgi pildīta ar sieru. Īpašas ir arī dažādās Gruzijas uzkodas - basturma (saulē kaltēta liellopu gaļa ar asu paprikas garšvielu mētelīti), sudžuks (maigāka kā basturma, kuras apvalks gatavots no ķiplokiem), lai gan .

Gruzijā tiek gatavots arī īpašs kārums čučhela – tie ir valrieksti vai lazdu rieksti vīnogu sulā. Riekstus vāra vīnogu sulā, kamēr apmēram puse ir iztvaikojusi un masa kļūst bieza. Pēc tam to izklāj formā un atdzesē, pēc tam sagriež konfektes izmēra gabaliņos.

Tags

Gruzija

Comment Form