Slēgtās ekosistēmas: telpaugi tiem, kuri aizmirst par laistīšanu
Foto: Publicitātes foto

Pagājušogad Latvijas tirgū pirmo reizi varēja vērot apbrīnojamas slēgtās ekosistēmas jeb florārijus, kurus nav nepieciešams laistīt. Kas tas ir, un vai tiešām eksistē telpaugi, kurus var nelaistīt? Uz šiem un citiem jautājumiem mums palīdz atbildēt speciālisti no kompānijas, kura pirmā radīja šo produktu Latvijas tirgū: www.manaekosistema.lv

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tātad, vai šos augus tiešām nevajag laistīt?

Mēs visi zinām, ka jebkuram augam ir nepieciešams ūdens, taču slēgtajās ekosistēmās ūdens nepamet trauku, bet aprit līdzīgā veidā, kā tas notiek dabā. Proti, ūdens iztvaiko, kondensējas uz trauka sienām un atgriežas atpakaļ augsnē, lai barotu augus. Tādējādi slēgtā ekosistēma var iztikt bez laistīšanas un paliek autonoma un pašpietiekama. Ekosistēma pēc būtības ir pasaules miniatūra traukā, kur ne tikai ūdens, bet arī gaiss iziet pilnu dabas aprites ciklu.

Kā, izņemot laistīšanu, ekosistēmas atšķiras no parastā telpauga podiņā?

Īstenībā laistīšana nav vienīgā atšķirība. Iegādājoties ekosistēmas, jūs ienesat mājās daļu dabas. Pārsteidzoši, ka tieši ekosistēmas iekšā daudzi augi jūtas daudz labāk un tam ir vairāki iemesli. Ierasti vientuļi telpaugu dīgsti podiņos ir vienīgais dabas elements, kuru izrāva no dabiskās vides. Savukārt ekosistēmā augi var mijiedarboties ar apkārtējo dabu – citiem augiem, sūnām, sēņotni un lietderīgiem dzīvajiem organismiem. Kā piemērs kalpo mežs, kas ir milzīga ekosistēma un kurā augi ne tikai konkurē, bet arī veido simbiozi ar citiem organismiem, apmainās ar resursiem un nepieciešamām vielām caur saknēm. Bez tā visa iztiek vientuļi augi podiņos.

Turklāt nav mazsvarīgi pieminēt, ka slēgtie stikla trauki pasargā augus no caurvējiem un mājdzīvniekiem, jo citreiz mūsu mazie brāļi tikai meklē iespēju apgrauzt mīļāko fikusu vai nomest no palodzes omes ģerāniju.

Vai slēgtajās ekosistēmas var ievietot jebkurus augus?

Ne gluži. Slēgtajos florārijos var ievietot tikai atsevišķas mitrummīlošas augu sugas, jo florārija īpatnība ir paaugstināts mitrums un vēdināšanas trūkums. Šie apstākli nav domāti visiem augiem, taču pastāv vairākas sugas, kurām šie apstākļi ir daudz labvēlīgāki nekā mūsu dzīvokļu sausais gaiss, it īpaši apkures sezonā. Piemēram, parasta begonija ar sažuvušiem lapu galiem, kas skumji stāv pie loga aiz aizskara, var pārveidoties, nonākot mitrajā terārija vidē. Pieredze, kā arī vietējo un ārzemju ekspertu ieteikumi, ļāva mums atlasīt tieši tos augus, kuri vislabāk jūtas slēgtajās ekosistēmās.

Vai es varu pats izveidot slēgto florāriju priekš savas mājas?

Jā, florāriju neapšaubāmi var uztaisīt paša rokām, un šādā stāvoklī florārijs nodzīvos kādu laiciņu. Taču mēs pieejam pie šī jautājuma profesionāli un cenšamies panākt nepieciešamos apstākļus, lai ekosistēma varētu dzīvot un iepriecināt jūs vairākus gadus. Šim nolūkam mēs izvēlamies attiecīgu augsnes sastāvu un pat pievienojam dzīvos organismus, kas cīnīsies pret iespējamo pelējuma rašanos. Papildus tam mēs piedāvājam kvalitatīvu un skaistu terāriju stiklu, kas diemžēl vēl nav atrodams Latvijas tirgū. Tomēr nevajag krist izmisumā, ja vēlaties uztaisīt savu mazo pasauli stikla traukā paša rokām. Speciāli zinātkārajiem un tiem, kuriem patīk visu izmēģināt pašiem, mēs piedāvājam komplektus "Uztaisi pats", kurā ietilpst viss nepieciešamais, lai izveidotu savu ekosistēmu, tostarp arī detalizētu instrukciju.

Mums šķiet, ka īpaši aizraujoši ir veidot ekosistēmu kopā ar ģimeni. Uz ekosistēmas piemēra var paskaidrot bērniem, ka darbojas dabas procesi, kā arī ieaudzināt mīlestību un rūpīgu attieksmi pret dabu.

Kā sākās jūsu nodarbošanos ar slēgtām ekosistēmām?

Viss sākās ar domubiedriem, kuriem patīk daba un augi un kuri grib piepildīt mūsu pilsētu un mājas ar zaļumiem. Tā izveidojās "manaekosistema.lv" komanda. Daži no mums jau bija redzējuši līdzīgus produktus ārzemes, kā arī ir lasījuši par senioru no Lielbritānijas, kuram 60 gadus auga tradeskancija slēgtā burkā. Pēc tam sekoja ilgs informācijas vākšanas, konsultāciju un eksperimentu periods. Tas viss beidzās ar iegūto Rīgas Drosmes grantu un sadarbību ar RTU biznesa inkubatoru. Tad arī paradījās www.manaekosistema.lv.

Kur man iegādāties slēgto ekosistēmu?

Mēs piedāvājam iegādāties slēgtās ekosistēmas mūsu mājaslapā www.manaekosistema.lv. "Manaekosistema.lv" ir pirmais ekosistēmu ražotājs Latvijas tirgū. Visas mūsu ekosistēmas ir unikālas, veidotas ar mīlestību un rūpēm. Katrai ekosistēmai ir nosaukums, kas atspoguļo tās būtību, un pret katru mēs attiecamies kā pret savu bērnu, jo ekosistēmas radīšana ir ilgs un skrupulozs process. Neviena no tām nav līdzīga pārējiem. Turklāt mums ir vispievilcīgākās cenas Latvijas tirgū, ko mēs panākam ar stikla un citu izejvielu pasūtījumiem vairumā, efektīviem un optimizētiem procesiem un galvenais – ar savu vēlmi padarīt mazos mākslas darbus pieejamus plašākam Latvijas iedzīvotāju lokam.

Apmeklējiet mūsu mājaslapu, un mēs esam droši, ka jūs atradīsiet tieši savu ekosistēmu, jo nejaušu sakritību neeksistē. Bet tiem, kuri grib izveidot ekosistēmu paši, atgādinām par mūsu Latvijas mēroga unikālo produktu – "uztaisi pats" komplektu slēgto ekosistēmu radīšanai.

Mūs var atrast:

www.manaekosistema.lv

"Facebook": manaekosistema.lv

"Instagram": manaekosistema.lv

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form